Pierwsze kroki i buty dla dzieci

Pierwszym pytaniem, które prawdopodobnie nurtuje Cię jako świeżego rodzica, jest to, jakie buty wybrać dla dziecka, które lada chwila zacznie stawiać pierwsze kroki. Dziecko zaczęło chodzić podpierając się mebli, tu i ówdzie nóżki mu uciekają i wciąż nie ma sił na samodzielny spacer.

No i co w związku z tym? To jest czas aby zakupić mu pierwszą parę butów, która pomoże usztywnić stópki i ułatwi stawianie kroków? Zdecydowanie nie. Nie wzmacniaj nóg, żadnymi bucikami. Zapomnij na chwilę o butach. Staraj się jak najmniej pomagać dziecku i nawet nie prowadź go za ręce. Dziecko musi wzmacniać wszystkie mięśnie ciała, prostować plecy i wzmacniać mięśnie kończyn dolnych, aby chodzenie nie powodowało uszkodzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Malutkie buciki, skarpetki antypoślizgowe, pierwsze buty.
fot. pixabay

Jak wybrać pierwsze buty na zewnątrz?

Jednak przychodzi czas kiedy dziecko na tyle sobie radzi, że ma już potrzebę posiada butów w których będzie mógł chodzić na zewnątrz. A więc jak wybrać najlepsze pierwsze buty? Musisz zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów, które są różne i indywidulane dla każdego dziecka. Aby dobrać buty jak najlepiej przeglądaj oferty i wybieraj modele bucików, w zależności od szerokości stopy, głównie w okolicach podbicia, ale także szerokości przedniej części z palcami, w zależności od wielkości kciuka. Niektóre dzieci mają znacznie większe kciuki. Zgodnie z położeniem stopy w stosunku do kostek. Jeśli dziecko ma skłonność do koślawości, szukaj butów z mocniejszym obcasem (nie na obcasie). W zależności od długości stopy. Nie zapomnij o lekko większej wkładce.
W zależności od rodzaju buta. Zdecydowanie nie kupuj butów wąskich z przodu, butów na obcasach czy butów z bezkształtną i mocną podeszwą.

Na co uważać podczas zakupów?

Unikaj podniesionej pięty – żadnych obcasów

Podniesiona pięta, nawet nieznacznie, zmienia położenie kręgosłupa względem stópki. Ścięgna Achillesa z tyłu stóp ulegają skróceniu, ograniczając tym samym zdrowy rozwój całej kończyny i postawy całego ciała. Obcy, nawet 1-2 centymetrowe u dziecka wpływają na to, że nogi często mają skłonności do koślawości. Równowaga jest skrzywiona, a mięśnie brzucha nie mogą działać prawidłowo z powodu pochylenia miednicy i ramion do przodu. Rezultatem jest ogólny słaby rozwój organizmu. Można spodziewać się również bólu pleców czy głowy. Dziecko nam o tym nie powie, bo zwyczajnie nie jest tego świadome. Jednak może się uskarżać na odczuwany ból.

Buty odpowiednie na pierwszy spacer dziecka. Wyprofilowana podeszwa.
fot. pixabay

Wąskie czubki butów

Wąskie końcówki stanowią problem głównie dlatego, że nie zapewniają miejsca dla palców, które przyzwyczaiły się do chodzenia boso. Prawidłowo rozwinięty chód wygląda tak, że pięta uderza najpierw w ziemię, następnie podeszwa stopy, a dopiero na końcu palce. Należy zwracać na to uwagę. Wąskie czubki mogą temu nie sprzyjać. Kiedy dziecko ma zbyt mało miejsca w butach na palce mogą się pojawić problemy z wrastającymi paznokciami. Co jest bardzo bolesne i może mieć poważne konsekwencje w następnych latach życia.

Mocna i nieelastyczna podeszwa

Problem z podeszwą wiąże się z poprzednimi punktami. Jeśli podeszwa jest znacznie gruba i nie da się wyczuć przez nią ziemi, dziecko nie wie, po czym chodzi. Skutkuje to nieostrożnym chodzeniem i wczesnym przeciążeniem układu mięśniowo-szkieletowego. Przy dłuższym użytkowaniu butów z twardymi podeszwami można zaobserwować znaczny wpływ na wrażliwość stopy. Dziecko nie lubi chodzić boso, ma delikatniejsze i bardziej wrażliwe stopy.

Gdzie kupować buty?

Najlepszym miejscem będą sklepy stacjonarne. Możemy wtedy osobiście ocenić czy buty spełniają nasze oczekiwania i czy sprostają potrzebom naszego dziecka. Kupując buty osobiście będziemy pewni, że rozmiar będzie idealny. Stopy dzieci bardzo szybko rosną dlatego należy regularnie kontrolować ilość miejsca w butach. Dziecko może nam nie powiedzieć, ze buty są już na nie za małe. Sklepy stacjonarne znajdziemy w galeriach handlowych, znalezienie odpowiedniego miesiąc nie powinno sprawić problemu.
Kupowanie butów przez Internet raczej się odradza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here