Najlepsze wiosenne buty dla dziecka

Pierwsze buciki dla dziecka, sznurowane traperki.
fot. pixabay

Wraz z nadejściem wiosny dzieci zaczynają spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, a tym samym w butach. Dlatego obuwie musi być nie tylko wygodne, ale także sprzyjać zdrowemu rozwojowi stopy dziecka. W przypadku starszych dzieci, u których stopa nie rośnie już tak szybko, a jeden but jest noszony przez cały rok, aż do jesieni, jest to podwójnie istotne. Kupując wiosenne (całoroczne) buty dla dzieci, zalecamy skupienie się na następujących parametrach:

Górna część

Najlepsza będzie skóra. Pozwala stopie oddychać, dzięki czemu nie poci się za bardzo, ale jednocześnie utrzymuje stopę w cieple w chłodniejsze okresy.

Wkładka

Oryginalna, precyzyjnie obrobiona skóra lub naturalna tkanina. Obie zapewniają butowi wystarczającą przepuszczalność powietrza.

Podeszwa

Musi być elastyczna i miękka, aby zapewnić dziecku wygodę. Musi amortyzować wstrząsy, szczególnie w okolicy pięty.

Lekki obcas

Utrzymuje stopę dziecka w anatomicznie prawidłowej pozycji.

Wnętrze buta

Wkładka powinna być odpowiednio profilowana, but musi posiadać anatomiczny kształt dla zdrowego rozwoju łuku stopy. Jeśli dziecko potrzebuje wkładki ortopedycznej, wkładka w bucie musi być wyjmowana – wtedy można ją łatwo wymienić na wkładkę ortopedyczną.

Usztywniony czubek

Zapobiega niszczeniu się butów i chroni palce przed wstrząsami.

Zapięcie

Jest ważne, ponieważ podczas zabawy mocno trzyma but na stopie dziecka. Najczęściej są to sznurówki lub rzepy

Waga buta

Im lżejszy but, tym wygodniejszy dla dziecka.

Jakie buty wiosenne wybrać dla dziecka?

W miesiącach wiosennych pogoda często się zmienia, a dziecko zwykle posiada tylko jedna parę butów.

Skóra to najlepszy materiał na wiosenne buty dla dziecka.
Dzieci na ogół dużo biegają i skaczą. Dzieci się wygłupiają, stopy się nagrzewają, a wiosenne buty muszą sobie z tym poradzić – oddychać na tyle, aby stopy nie były nadmiernie spocone, tym samym zaparzone. Z tego powodu materiał o niskiej przepuszczalności powietrza absolutnie nie nadaje się do butów.

Z drugiej strony, szczególnie wczesną wiosną, na dworze jest jeszcze dość zimno, a buciki muszą chronić dziecko przed wychłodzeniem. Dlatego but musi być wykonany tak, aby mógł utrzymać ciepło. Z tego punktu widzenia skóra naturalna jest również idealnym materiałem do produkcji dziecięcych butów wiosennych.

Wiązane trampki, wiosenne buty.
fot. pixabay

Ponadto but w pełni skórzany ma tę zaletę, że podczas noszenia stopniowo dopasowuje się do stopy konkretnego dziecka. Dlatego nie zaleca się dawania już noszonych butów dziecięcych. Każde dziecko ma unikalny kształt stopy, a nowy, całkowicie skórzany but jest dopasowany do stopy. Jeśli jednak skórzany but był wcześniej noszony przez inne dziecko, to jest on dopasowany dokładnie do jego stopy i dlatego jest nieodpowiedni dla innego dziecka. pomimo tego, że skórzane buty długo utrzymują się w bardzo dobrym stanie, unikajmy przekazywaniu butów np. młodszemu rodzeństwu.

Botki czy niskie buty?

Polecamy botki dla małych dzieci, zwłaszcza tych, które dopiero zaczynają chodzić. Maluchy nie mają jeszcze wystarczająco rozwiniętych mięśni nóg, a but na kostkę pomaga im unieruchomić drżącą kostkę, a jednocześnie zapewnia stabilność podczas pierwszych kroków. Generalnie zaleca się zakładanie butów powyżej kostki przez co najmniej 4-5 lat dziecka, zawsze zgodnie z aktualnym stanem rozwoju stopy. Gdy kostka jest już wystarczająco mocna, w ciepłe miesiące można założyć buty pod kostkę.

Buty ze sznurowadłami czy rzepem?

To zawsze zależy od konkretnej sytuacji. Dla małych dzieci polecamy buty sznurowane – zwykle lepiej dopasowujemy je do dziecka. Ponadto małe dzieci nie mogą jeszcze założyć samodzielnie, co eliminuje główną zaletę zapinania na rzep. Gdy dziecko jest większe i już samodzielnie zakłada i zdejmuje buciki, warto pomyśleć o rzepach. Jeśli jednak Twoje dziecko ma wąską stopę, zawsze będą lepsze sznurowadła, które mocniej ściągną buty i lepiej dopasujesz but do stopy dziecka.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup dziecięcych butów wiosennych na sznurowadła czy na rzepy, nie rezygnuj z jakości materiału i wykonania. Dziecko musi czuć się dobrze w butach, aby móc w pełni poświęcić się odkrywaniu świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here