Bądź świadomym konsumentem. Oszczędzaj pieniądze i chroń środowisko. Oto kilka przydatnych trików, które pozwolą Ci nie tylko wydawać mniej pieniędzy na codzienne zakupy, ale przede wszystkim prowadzić bardziej ekologiczny styl życia. Zacznij chronić naszą planetę, od poprawy jakości swoich zakupów.

Naszemu społeczeństwu konsumenckiemu udało się zmusić nas do wydawania pieniędzy na rzeczy, które możemy mieć za darmo i na takie, których w rzeczywistości wcale nie potrzebujemy. Jeśli jesteśmy tego świadomi, to nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale także chronimy nasze środowisko.

1. Szukaj okazji

Sprawdzaj na rachunkach za zakupy czy wszystkie rabaty zostały naliczone.
fot. pixabay

Zamiast kupować całkowicie nowe produkty szukaj okazji. Na olx albo na facebooku wiele ludzi wystawia bardzo dużo przedmiotów, które chcą oddać po okazyjnej cenie. Szukaj specjalnych grup, które obejmują ludzi z Twojej okolicy. Czasami możesz trafić na kogoś kto odda przedmiot jaki potrzebujesz za darmo. Zamiast wyrzucać na śmietnik, ludzie wystawiają ogłoszenia i czekają, aż ktoś się do nich zgłosi. Znajdując tego typu oszczędzasz pieniądze i dajesz drugie życie czemuś co mogłoby trafić na śmietnik. Pamiętaj, że to działa w dwie strony i jeżeli ty kupiłeś przedmiot, którego już nie potrzebujesz, zamiast wyrzucać go na śmietnik udostępnij ogłoszenie. Na pewno ktoś się znajdzie, kto chciałby go przygarnąć.

2. Kupuj mniej mięsa i produktów odzwierzęcych

Mięso i nabiał są drogie, zwłaszcza jeśli są produkowane w sposób ekologiczny, czyli taki, którego mięsożercy pożądają najbardziej. Produkcja żywności pochodzenia zwierzęcego odpowiada za ponad połowę (60%) emisji gazów cieplarnianych w całej branży spożywczo-przemysłowej. Ogranicz spożycie mięsa do 1-2 posiłków w tygodniu, będzie to zdrowsze dla Ciebie i całego środowiska. Kiedy będziesz stosować się do tej zasady, kwota jaką wydasz na tygodniowe zakupy będzie znacznie niższa.

3. Oszczędzaj jedzenie

W supermarketach możesz znaleźć regały z produktami, z bliską datą ważności. Dane produkty są tańsze i kupując je zapobiegniesz ich wyrzuceniu. Istnieje też wiele aplikacji na telefon w których podajesz swoja lokalizację i otrzymujesz informacje o promocjach z różnych restauracji w twojej okolicy. Najczęściej warto sprawdzać takie okazje pod koniec dani. Cena może być nawet o połowę niższa. Minusem tej opcji jest to, że działają tylko w większy miejscowościach. Niektórzy sprzedawcy również prowadzą kampanię przeciwko marnowaniu żywności: na przykład wielu piekarzy oferuje swoje towary taniej na krótko przed zamknięciem sklepu. Niektóre sklepy sprzedają wypieki z poprzedniego dnia po niższej cenie. Dzięki aplikacji „Too Good Too Go” możesz dostać resztki jedzenia z restauracji, kawiarni lub barów z przekąskami po niższej cenie.

Szukaj okazji w Internecie. Aplikacje na telefon.
fot. pixabay

4. Woda z kranu

Woda z kranu jest co najmniej tak samo zdrowa, jeśli nie zdrowsza, niż woda butelkowana. Jest również dostarczany bezpośrednio do domu i jest tańsza niż woda butelkowana. W ten sposób oszczędzasz pieniądze i chronisz środowisko, unikając „opakowania”, czyli butelki (plastikowej), która jest pracochłonnie wykonana i trudna do recyklingu. Woda z kranu jest zdatna do picia w całej Polsce. Jeżeli masz wątpliwości co do zdatności do picia wody lecącej z kranu, możesz zaopatrzyć się z filtr. Będzie to zdecydowanie tańsza i na pewno bardziej ekologiczna opcja. Pamiętaj, aby kupić filtr, który pozbywa się zanieczyszczeń z wody, a nie całkowicie ja wyjaławia.

5. Nie kupuj wszystkiego od razu

Daj sobie czas zanim zdecydujesz się na zakup. Jeżeli coś wpadnie Ci w oko, nie ważne czy będzie to jakieś ubranie, dodatek do Twojego mieszkania, czy mebel, daj sobie czas. Ustal sobie termin do którego musisz podjąć decyzje o zakupie. Impulsywne działanie pod wpływem chwili może spowodować zakup produktu, którego finalnie nie będziemy używać. Najlepiej odczekać 2 tygodnie i w tym czasie zastanowić się czy faktycznie potrzebujemy danego produktu, jeżeli po tym czasie daje będziemy pewni, że chcemy posiadać dany przedmiot, wtedy bez wahania możemy go nabyć. Takie działanie zapobiega gromadzeniu nieprzydatnych rzeczy i pozwala zaoszczędzić pieniądze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here