Zakup chomika

Gryzoń w trocinach. Mały chomik.
fot. pixabay

Złota zasada przed zakupem jakiegokolwiek zwierzaka, w tym chomika, brzmi: Zwierzę to nie zabawka, a obowiązek. Ty musisz chcieć chomika, ale Twoi domownicy również, zanim zdecydujesz się na zakup uzgodnij to z innymi. Nigdy nie kupuj chomika jako prezent, zwłaszcza dla małych dzieci. Chomik to zwierzę, które należy obserwować, a nie bawić się nim.

Najlepiej zaopatrzyć się w chomika od zarejestrowanego hodowcy, ponieważ w ten sposób będzie można zobaczyć młodego chomika i jego matkę, warunki w jakich trzymane są zwierzęta, a hodowca z pewnością udzieli przydatnych rad dotyczących samego zwierzęcia. Drugim najlepszym sposobem jest zdobycie młodego zwierzęcia od znajomego lub przyjaciela. W ostateczności miej sklep zoologiczny. Często sprzedają zwierzęta o wątpliwym pochodzeniu, stanie zdrowia i nieznanym wieku. Najgorszym pomysłem będzie kupno chomika przez Internetu. Na takie oferty, również można natrafić przeglądając Internet i choć oferta może być interesująca, zwłaszcza cenowo, nie daj się skusić.

Rzadko spotykane, a przy chomiku kluczowe.

Najlepiej kupować chomika późnym popołudniem. Wtedy chomiki już się budzą i stają się aktywne. Zapytaj sprzedawcę o wiek gryzonia (najlepiej kupić chomika w wieku od czterech do sześciu tygodni). Koniecznie poproś sprzedawcę o wyjęcie chomika z klatki, ponieważ zwierzak zna jego zapach. Twojego może się przestraszyć i już na początku skojarzy Cię ze stresem. Zdrowy chomik jest aktywny, zabawny i ciekawski. Ma wyraźny wygląd i duże oczy, błona śluzowa nosa jest różowa i lekko wilgotna. Zwracaj na to uwagę i nie bój się pytać kiedy coś Cię zaniepokoi.

Chomik to ostatni krok podczas „chomiczych” zakupów.

Oprócz chomika na pewno konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią klatkę wraz z towarzyszącym jej wyposażeniem. Nie powinno to stanowić problemu, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie w sprzedaży jest duży wybór klatek o różnych rozmiarach i kształtach. Klatka dla chomika nigdy nie będzie za duża. Im większa tym lepsza, więc jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w mieszkaniu, nie decyduj się na najmniejszą. Klatka dla chomika syberyjskiego musi mieć co najmniej 80 cm szerokości i 40 cm głębokości. Chomiki karłowate można trzymać w klatkach o mniejszych rozmiarach, o szerokości 60 cm i głębokości 40 cm. Klatka może być mniejsza, ale wtedy musi być piętrowa. Klatka dla chomika jest całym jego światem/, pamiętaj o tym podczas zakupów.

Zabawki dla chomika

Najważniejszy jest zakup kołowrotka do biegania. Będąc w sklepie wybierz takie, które na pewno nie będzie skrzypieć. Nie ma nic gorszego niż pobudka w środku nocy przez skrzypiące kółko. Ponieważ chomiki prowadzą nocny tryb życia właśnie wtedy są najbardziej aktywne. To normalne, jednak żeby się nie denerwować i żeby nie cierpieć na bark snu zadbaj o zakup odpowiedniego kółka.

Chomiczek w plastikowej rurze.
fot. pixabay

Oprócz tego możesz zakupić różnego rodzaje huśtawki, tunele, rury, domki i wiele wiele więcej. Wśród dodatkowych części do klatki są dziś bardzo popularne tunele, drabinki, drążki do przeciągania i wspinaczki, które będą bardzo interesujące dla twojego futrzanego zwierzaka. Sklepy zoologiczne posiadają bardzo duży asortyment. tego typu zabawki możemy znaleźć również w supermarketach na działach z produktami przeznaczonymi dla zwierząt. Znajdziesz takim produkty dla kotów, psów, ale i gryzoni. Szukaj uważnie.

W każdej klatce powinna posiadać miseczkę na karmę i poidełko na wodę. Mogą być drewniane lub plastikowe. Dieta każdego chomika powinna składać się z trzech części:

  1. suche produkty zbożowe – 50% diety,
  2. świeża żywność – 45% diety,
  3. białko zwierzęce 5% diety.

Mieszanka pokarmów zbożowych stanowi istotną część diety każdego chomika. Najlepiej zaopatrzyć się w żywność premium, która ma najlepiej zbilansowany stosunek zbóż z dodatkiem witamin i minerałów. Tańsze pokarmy są często złej jakości i w większości przypadków zawierają ziarna, których chomik nie lubi. Dzienna porcja pokarmu zbożowego to około dwie łyżeczki. Zwykle zdarza się, że chomik większość jedzenia przechowuje w workach policzkowych. Jest to normalne zjawisko i nie martw się (chomik syberyjski może przechowywać do 20 gramów jedzenia w policzkach).
Ze świeżego zielonego pokarmu chomik lubi jeść prawie wszystko (koniczyna, lucerna, mniszek lekarski, babka lancetowata, stokrotka, pokrzywa, rumianek, mięta, różne owoce i warzywa). Podając zieloną karmę zwracaj uwagę na ilość, bo jeśli chomik zjada od razu dużą część takiego pokarmu, mogą wystąpić problemy trawienne.

Zamawiaj przez Internet

Kiedy Twój chomik będzie miał ulubioną karmę, kupuj ją hurtowo przez Internet. To na pewno będzie dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Jednak musisz mieć pewność, że zamawiasz karmę, która Twój chomik lubi i na pewno ją zje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here