Zakup idealnej doniczki dla twojej rośliny
Na zakup której doniczki najlepiej się zdecydować?
Wybór odpowiedniej doniczki dla odpowiedniej rośliny jest bardzo ważny! Wybór odpowiedniej doniczki wpływa na to jak szybko wysycha gleba, na prędkość wzrostu rośliny i na prawidłowy rozwój korzeni rośliny.
Istnieją trzy główne kategorie naczyń: ceramiczne / glazurowane, terakota / glina i plastikowe. Woda i światło są najważniejszymi elementami utrzymania zdrowych roślin, ale tak naprawdę kluczowa jest doniczka. To ona warunkuje prawidłowy rozwój rośliny.
DONICZKA Z TERAKOTY/GLINY
Są łatwo dostępne, standardowe pod względem, wyglądu, kształtu czy rozmiaru. pozwala to na odnalezienie dokładnie takiej doniczki jaka potrzebujemy.
Zalety
- Terakota szybko wysycha, dzięki czemu jest idealna dla sukulentów i innych roślin, które nie tolerują dużych ilości wody.
- Niska cena. Są znacznie tańsze niż doniczki ceramiczne.
- Jeden neutralny kolor, który świetnie prezentuje się z roślinami.
- Doniczki dają możliwość kontrolowania poziomu nawilżenia. Jeżeli roślina jest odpowiednio nawodniona, doniczka jest ciemna „mokra”, jeżeli ziemia rośliny jest zbyt sucha, terakota robi się jaśniejsza. Świetne rozwiązanie dla zapominalskich.
Wady

- Jeśli upuścisz jedną z nich, najprawdopodobniej się rozbije. Są dość delikatne!
- Nie trzymają dobrze wilgoci gleby w miejscach o wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności.
- Zimą mogą pęknąć z powodu niskich temperatur.
DONICZKA Z PLASTIKU
Plastikowe pojemniki są najtańsze i najbardziej dostępne. Większość roślin jest sprzedawana właśnie w plastikowych doniczkach. Plastikowe doniczki przechowują wodę w glebie znacznie dłużej niż doniczki z terakoty, dlatego w tym przypadku bardzo ważne jest, aby taka doniczka posiadała otwory drenażowe w dnie doniczki, co z pewnością zapobiegnie gniciu korzeni. W takim przypadku jesteśmy zmuszeni zakupić w zestawie z taka doniczka, podstawkę, która zapobiegnie rozlewaniu się wody.
Zalety
- Najtańsza doniczka na rośliny!
- Dostępne w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach.
- Lżejszy niż ceramika lub terakota, odporna na uderzenia.
- Łatwe do mycia i ponownego użytku.
Wady
- Blakną na słońcu i stają się delikatniejsze i bardziej podatne na złamania.
- Konieczne jest posiadanie podstawki.
- Nie prezentują się najładniej.
DONICZKI CERAMICZNE LUB SZKLANE
Wyglądają najładniej i oferują mnóstwo interesujących kształtów! Ze względu na to, że są naprawdę ciężkie najlepiej używać ich do mniejszych roślin, najlepiej sprawdzają się dla sukulentów. Uwielbiam chodzić z moimi roślinami do zlewu, aby je podlać, a ogromna plantacja ceramiki może to utrudnić!
Zalety

- Doskonały do roślin tropikalnych i roślin lubiących wilgotną glebę.
- Solidne.
- Bardzo ładnie się prezentują.
Wady
- Najdroższy rodzaj doniczki.
- Łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym.
Podczas zakupów zwróć uwagę na tych kilka ważnych aspektów
Zakup doniczkę o odpowiednim rozmiarze
To jedna z tych rzeczy w ogrodnictwie, które może być myląca dla początkujących: skąd będziesz wiedzieć, jaki rozmiar doniczki jest odpowiedni dla Twojej rośliny? Wybierz doniczkę, która jest porównywalna z wielkością rośliny. Wiele roślin potrzebuje przestrzeni do rozrastania się, ale zbyt duża lub zbyt mała przestrzeń może powodować problemy! Doniczki, które są zbyt duże, mogą spowodować, że roślina będzie chłonęła zbyt dużo wody lub wystąpią niedobry składników mineralnych z powodu zatrzymania ich przez zbyt dużą ilość gleby. Z kolei doniczka, który jest zbyt mała, może spowodować zakorzenienie się rośliny, pozostawiając bardzo mało gleby do zatrzymania w wodzie.
Nie rób drastycznych skoków rozmiarów
Jeśli masz roślinę w doniczce o średnicy 20 cm, najlepiej przejść do następnego rozmiaru – 30 cm! Nie szalej podczas przesadzania i nie podwajaj rozmiaru doniczki. Będziesz musiał robić to częściej, ale roślina zdecydowanie lepiej będzie wtedy rosła. Wybierz głębsze doniczki dla roślin o dużych korzeniach i płytsze dla roślin o małych korzeniach. Duże rośliny doniczkowe z mnóstwem liści mają tendencję do rozwijania głębszych, większych systemów korzeniowych i mogą tolerować umieszczanie w doniczkach tak wysokich, jak i szerokich. W płytszych doniczkach dobrze sprawdzają się sukulenty i kaktusy.