Suplementy – ważna sprawa czy chwyt marketingowy?

W polskiej telewizji większość wyświetlanych reklam to reklamy leków i suplementów diety, zdarzają się także kosmetyki, ale równie często działaniu „leczniczym”. Ludzie napędzani kolorowymi etykietami wpadają w szał zakupów i kupują wszystko co zobaczą w telewizji bo „to przecież dla zdrowia”, bo „to tylko suplement”, bo „Zosia, Kasia czy Basia, brała i jej pomogło”. Warto się zastanowić dokładnie oraz zgłębić temat jeżeli już decydujemy się cokolwiek brać na własną rękę. Mimo wszystko najlepszym wyjście będzie wizyta u lekarza i zastosowanie się do jego zaleceń.

Czym jest suplementacja?

Najlepsze suplementy, wartościowa suplementacja
fot. pixabay

Suplementujemy składniki, których nie udaje nam się dostarczyć wraz z dietą. Jednak każdy powinien dążyć do tego, aby stosowana codzienna dieta była jak najbardziej obfita we wszystkie potrzebne witaminy i składniki mineralne. Jednak istnieją składniki, które warto suplementować, gdyż w regionie w jakim mieszkamy ciężko dostarczyć je wraz z dietą.

Co i kiedy suplementować?

  • Witamina D – Witaminy D przez nasze organizmy jest syntezowana głównie przez skórę. Z racji regionu w jakim mieszkamy i pogody jaka panuje w Polsce KAŻDY powinien suplementować witaminę D. Ma to związek z małą ilością słońca w ciągu roku, które bezpośrednio przyczynia się do intensywności syntezowania witaminy D oraz małą zawartością tego składnika w produktach, które są podstawami naszej diety. Witaminę D możemy dostać w aptekach internetowych jak i stacjonarnych. Nie potrzebna jest recepta, aby ją zakupić. Lekarze apelują do swoich pacjentów, aby zadbać o odpowiednią podaż witaminy D. Jej niedobory mogą wiązać się z problemami z układem kostnym, gdyż przy nieodpowiedniej ilości witaminy D dochodzi do demineralizacji kości.
  • Witamina B12 – W ostatnim czasie na popularności zyskują diety wegańskie i wegetariańskie. Źródłem witaminy B12 są produkty odzwierzęce, przede wszystkim mięso, jaja i nabiał. Eliminując te produkty z diety jesteśmy zmuszeni dostarczać witaminę B12 w postaci suplementu. Dietę wegetariańską, która wyklucza z jadłospisu jedynie mięso istnieje możliwość zbilansowania diety w taki sposób, aby nie zaistniała konieczność suplementacji. Cała zalecana dzienna porcja witaminy B12 może zostać dostarczona wraz z dietą. Jednak w przypadku diety wegańskiej, gdzie eliminujemy wszystkie produkty odzwierzęce suplementacja witaminy B12 jest konieczna!
  • Jod – Jod jest składnikiem mineralnym występującym w największych ilościach w rybach, owocach morza i algach. Biorąc pod uwagę nasze położenie geograficzne nie są to produkty, które goszczą na naszych talerzach. Aby dostarczyć odpowiednią ilość jodu wraz z dietą należałoby spożywać minimum 3 razy w tygodniu ryby, owoce morza lub algi. Jest to bardzo ciężkie, a więc warto zwrócić uwagę na to, aby dostarczyć jod inną drogą do naszego organizmu.

Trzeba pamiętać, że w przypadku różnych chorób zapotrzebowanie na składniki może się zmieniać i suplementacja ich będzie konieczna, jednak nic nie powinniśmy robić na własną rękę. Każda podjęta decyzja powinna być konsultowana z lekarzem, zwłaszcza w przypadku chorób.

Chwyt marketingowy, a suplement diety

Suplementy obrane do Twoich potrzeb, adekwatne do diety
fot. pixabay

Witamina C – w sklepach możemy dostać różne produkty które są wzbogacane witaminą C. Jest to zbędne. Kupowanie suplementów zawierających witaminę C, albo rozpuszczalnych saszetek czy tabletek, które należy rozpuszczać w wodzie jest zbędne i powoduje jedynie opróżnianie naszego portfela. Dzienną porcję witaminy C jesteśmy w stanie dostarczyć spożywając pół papryki, 3 mandarynki czy 2 marchewki. Witamina C powszechnie występuje w produktach goszczących na polskich stołach i jej suplementowanie jest zwyczajnie zbędne. Nie dajmy się zwieźć reklamom, które zachęcają nas do łykania tabletek, są one niepodparte żadną wiedzą. Nadmiar witaminy C jest wydalany z organizmu i nie wpływa negatywnie na nasze organizmy, jednak z pewnością wpływa negatywnie na stan naszych portfeli.

Jeżeli już chcemy zdecydować się na suplementacje jakiegokolwiek składnika, przed jego zakupem musimy koniecznie skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Biorąc jakiekolwiek tabletki na własną rękę możemy sobie bardzo zaszkodzić. Przed zakupem przemyśl sprawę czy warto ryzykować zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here