Stolik kawowy w salonie

Urządzając swoje wnętrza na pewno poświęcisz swoją uwagę stolikowi przed sofą. Każdy salon potrzebuje stolika lub ławy. Stół stanowi centrum salonu, może być sercem domu, miejscem przy, którym będą prowadzone długie rozmowy, miejscem gdzie będziesz odpoczywał. Aż ciężko wyobrazić sobie salon bez stolika.

Zanim kupisz stolik kawowy, musisz pomyśleć o kilku rzeczach. Rozważ tych kilka ważnych aspektów, aby dobrać odpowiedni model mebla do swojej przestrzeni.

Praktyczny materiał – funkcjonalność

Zanim kupisz stół, dobrze się zastanów, jak planujesz go wykorzystywać. Jeżeli ma pełnić funkcję dekoracyjną, przy której nikt nie będzie spożywał posiłków, niczego pisał, ani pracował to tak naprawdę masz największe pole manewru. Możesz wybrać każdy stolik i z pewnością spełni on swoje zadanie. Jednak sprawa trochę się komplikuje, kiedy planujesz spędzać długie godziny siedząc na kanapie i wykorzystując swoją ławę na różne sposoby. Jeżeli planujesz jeść czy pić kawę przy takim stoliku zrezygnuj z zakupu mebla który ma śliską, szklaną fakturę. Ten materiał bardzo szybko się brudzi, widać na nim odciski palców, smugi i z pewnością nie jest on funkcjonalny, a jedynie dobrze wygląda (oczywiście tylko wtedy kiedy jest czysty). Na szklanym stoliku też raczej nie oprzesz nóg, gdyż możesz go zarysować. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem będzie drewno lub matowy metal.

Przestrzeń

Stolik kawowy w salonie w nowoczesnej odsłonie
fot. pixabay

Stolik kawowy może być też dobrym miejscem do przechowywania różnego rodzaju rzeczy codziennego użytku. Możesz znaleźć modele ze zwykłą półką pod górnym blatem, albo takie których górna część może być zdejmowana i pełnić tym samym funkcję pokrywki. Ta druga opcja zapewnia możliwość utrzymania porządku ponieważ rzeczy są niewidoczne. Jednak jeżeli nie planujesz trzymać na stoliku większych przedmiotów czy książek, a jedynie piloty od telewizora czy gazety, półka pod blatem również się sprawdzi i będzie wyglądać tak samo estetycznie, a dostęp do niej będzie o wiele łatwiejszy.

Określ swój styl

Stoliki kawowe są dostępne w każdym możliwym stylu – upewnij się, że znalazłeś stolik, który będzie pasował do stylu Twojego pomieszczenia. Weź pod uwagę kształt, kolor i materiał. Na rynku jest dostępnych tak wiele różnych modeli, że z pewnością uda Ci się znaleźć pasujący stoik kawowy do mebli, które już posiadasz. Bez konieczności przearanżowania wszystkich mebli i całego salonu czy gabinetu.

Wybierz kształt

Stoliki prostokątne są tradycyjne i najpopularniejsze, ale nie są jedyną opcją. Stoliki kawowe mogą być okrągłe, owalne, kwadratowe, a nawet nieregularne. Właściwy kształt musisz wybrać biorąc pod uwagę swoje preferencje i gusta. Warto pomyśleć nad okrągłym stolikiem, bez ostrych kantów, kiedy w domu są małe dzieci, a kwadratowe modele sprawdzą się do dużych przestrzeni.

Określ metraż pomieszczenia

Stolik powinien być długości mniej więcej 2/3 sofy i trochę od niej niższy. Planując zakup i sprawdzając wymiary poszczególnych modeli pamiętaj o tym, że stolik musi być odpowiednio oddalony od sofy, aby zapewnić komfort siadania bez konieczności odsuwania ławy. Idąc do sklepu meblowego nie wstydź się chodzić z metrówką. To bardzo ułatwi wyobrażenie sobie ile miejsca faktycznie zajmie mebel. Kupowanie „na oko” nigdy nie jest dobrym pomysłem i nawet jeżeli zdaje Ci się, że wymiary mebla będą w sam raz, to w domu możesz się zdziwić. Nasz mózg potrafi przekłamać, nawet miejsca w których jesteśmy codziennie.

Niestandardowe rozwiązania

Trzy stoliki kawowe jako jeden. Okrągły stolik kawowy w salonie.
fot. pixabay

Nie ma nic złego w myśleniu nieszablonowym. Tapicerowane pufy z poduszkami na górze to popularne zamienniki stołu. Mogą dodać element miękkości i komfortu całej przestrzeni. Pufy z pojemnikami, również pozwalają na umieszczenie w nich poduszek, koców czy ubrań, a przy tym są idealnym podparciem dla nóg. Nie ma też reguły mówiącej, że wystarczy mieć tylko jeden stolik do kawy. Niektórzy wolą kupić dwa mniejsze stoliki, które można przesuwać po pokoju. W przypadku kiedy jeden jest niższy od drugiego można je razem połączyć, wsuwając jeden pod spód. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których jest mało miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here