Kupowanie mebli – porządny stół
Jeśli kuchnia jest sercem każdego domu, to stół jadalny jest jego duszą. Często stół jadalny w domu jest używany nie tylko zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem, czyli do spożywania przy nim posiłków, ale często zamienia się w miejsce do zabawy, spotkań towarzyskich, odrabiania pracy domowej, a nawet miejscem gdzie w ciągu dnia powstaje domowe biuro.

Stół do jadalni to jeden z nieodzownych elementów w każdym domu. Nawet w najmniejszych domach znajdzie się specjalne miejsce, w którym można spokojnie zjeść i porozmawiać. Bez znaczenia czy jest to osobne pomieszczenie w domu, część salonu, czy kąt w kuchni – stół musi być.
Chociaż dzisiaj dość powszechne jest posiadanie stołu w kuchni lub przy jej bezpośrednim sąsiedztwie, nie zawsze tak było. W zamkach arystokratycznych jadalnia często znajdowała się na drugim końcu domu, aby goście nie musieli siedzieć otoczeni zapachem kuchni. Ciekawostką jest to, że stół kuchenny, jaki znamy dzisiaj, był najczęściej spotykany w domach rolników, którzy potrzebowali mebla praktycznego, niedrogiego, łatwego w utrzymaniu, a przy tym stabilnego.
Z biegiem czasu jedzenia straciło na znaczeniu. Podobnie, ludzie mają dziś coraz mniej czasu na rodzinne spotkania, więc same stoły i ich rola przeszły znaczącą przemianę. Oczywiście, czasy współczesne przyniosły zmiany w designie i stylu. Coraz mniej prawdziwych stolarzy, którzy potrafią wykonać wysokiej jakości stoły, a materiały znacznie się zmieniły. Dzisiaj ze świecą można szukać domu w którym stoi stół z prawdziwej stolarni, a nie z jednej z popularnych sieciówek sklepów meblowych.
Jaki materiał wybrać?
Najpopularniejsze oczywiście jest drewno, jednak tutaj należy uważać, aby mieć świadomość co kupujemy. Niestety znani producenci mebli do tego stopnia rozwinęli swoja technologię produkcji, że potrafią stworzyć idealny blat imitujący drewno, który w rzeczywistości będzie sklejką lub biurową płytą. Te materiały są o wiele mniej trwalsze, potrafią się kruszyć, obijać i rysować. Zanim kupisz drewniany stół upewnij się, że jest on solidny. Równie popularną opcją są stoły szklane, jednak posiadają one kilka znaczących wad. Jedną z nich jest bardzo trudne utrzymanie porządku. Na szklanych powierzchniach widać każdy paproch, kurz, nie wspominając już o odciskach palców, Szklane stoły odradzane są przy rodzinach w których są dzieci, nie dość, że odciski małych rączek będą wszędzie, to szklane ostre kanty stoły akurat na wysokości główki stanowią bardzo duże niebezpieczeństwo. A więc dlaczego ludzie decydują się na ten materiał? Otóż nie można mu odmówić pięknego wyglądu, klasy oraz szyku. Oczywiście wtedy kiedy pozostaje idealnie czysty.
Zakupy z miarką w ręku
Dobry stół jadalny nie może dominować w pomieszczeniu, nawet jeśli znajduje się on w pomieszczeniu całkowicie oddzielnym od pozostałych pokoi. W sklepach możemy kupić trzy podstawowe typy stołów: okrągłe, kwadratowe i prostokątne/owalne. Podczas gdy okrągłe i kwadratowe są najczęściej przeznaczone dla czterech osób, prostokątne/owale rzadko można znaleźć w wersji, która pomieści mniej niż sześciu osób. Dlatego dobrze zmierz swoją przestrzeń przed zakupem, a jeśli jadalnia jest połączona z kuchnią lub salonem, pamiętaj, że musi zostać wystarczająco dużo miejsca na wysunięcie fotela i możliwość swobodnego przejścia bezpośrednio za nim.

W ostatnich czasach, kiedy kultura spożywania posiłków uległa zmianie najczęściej możemy spotkać w domach stoły duże – prostokątne lub te mniejsze, ale z możliwością rozsunięcia blatu i powiększenia ich rozmiaru. Wspólny posiłek to bardzo często jedyny moment w ciągu dnia, w którym cała rodzina ma okazję się spotkać, dlatego tak bardzo istotne jest, aby zakupiony stół był wystarczająco duży i na spokojnie pomieścił wszystkich domowników.
Cena
Za drewniany stół zapłacimy od 500 zł do nawet 2-3 tysięcy złotych. Ceny modeli ze szkła wahają się od 1000 do 2000 złotych. Za ten mebel warto zapłacić, ponieważ inwestujemy tym samym w serce naszego domu. Porządne wykonanie, jakość materiałów i piękny wygląd to kryteria jakimi powinniśmy się kierować. Pamięta się jakość nie cenę!