Którą kawę rozpuszczalną kupić?

Zanim dokonasz zakupu poznaj rodzaje kawy rozpuszczalnej oraz wady i zalety każdego z nich

Wiele osób na całym świecie zaczyna dzień od filiżanki gorącej i orzeźwiającej kawy. Ten wyśmienity napój jest w stanie obudzić Cię wcześnie rano, dodać siły i energii. Każdy posiada inne upodobni: ktoś woli napój bezkofeinowy z nutami czekolady, inny mocną kawę z goryczką, a ktoś aromatyczne espresso. Prawdziwi smakosze cenią ziarna kawy i najczęściej doceniają smak świeżo mielonej i palonej kawy. Natomiast zapracowani, prowadzący aktywny tryb życia, częściej piją napoje instant, które można przygotować w kilka minut.

Łyżeczka mielonej, prażonej kawy.
fot. pixabay

Rodzaje kawy rozpuszczalnej

W sprzedaży jest duży asortyment kaw, dzięki czemu każdy znajdzie cos dla siebie. Wszystkie napoje różnią się od siebie sposobem suszenia i mielenia ziaren. W zależności od tego możemy podzielić je na trzy rodzaje kawy rozpuszczalnej:

 • Rozpuszczalna – Jest produkowana przy użyciu nowoczesnej technologii, w której palone ziarna są przetwarzane gorącym powietrzem, a następnie mielone na drobny proszek. Dobrze rozpuszcza się w gorącej i zimnej wodzie i nie tworzy osadu na dnie kubka. Przygotowana porcja zawiera niewielki procent kofeiny. Jest to najtańsza opcja, jednak nie znaczy to, że najgorsza.
 • Granulowana – Powstaje poprzez zwilżanie zmielonej kawy specjalnym preparatem do momentu powstania małych granulek. Granulki mają nieregularny kształt i łatwo rozpadają się po dotknięciu. Taki napój ma lżejszy smak, a jego cena jest znacznie wyższa w porównaniu do sproszkowanego analogu.
  Preparowana- Uzyskuje się ją poprzez głębokie mrożenie ziaren kawy, z których całkowicie usuwa się wodę. W wyniku wystawienia na działanie zimna z odwodnionych ziaren powstają drobne kryształki gryki. Proces wytwarzania takiego napoju jest dość czasochłonny i wymaga dużych kosztów materiałowych, dlatego ten produkt jest uważany za najbardziej prestiżowy, smaczny i drogi.

  Kawa rozpuszczalna, granulowana ma takie same wartości jak sypana.
  fot. pixabay

Kupując kawę rozpuszczalną przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej cenę. Wysokiej jakości napoje po prostu nie mogą być tanie pod każdym względem, ponieważ do ich produkcji wykorzystywane są świeże surowce, specjalne technologie i profesjonalny sprzęt

Wady i przeciwwskazania – uważaj podczas zakupów

Kawa rozpuszczalna może zaszkodzić układowi sercowo-naczyniowemu, ponieważ substancje czynne zawarte w składzie wpływają na podwyższenie ciśnienia krwi, zwężenie naczyń krwionośnych i przyspieszenie pracy serca. Dlatego nie zaleca się picia jakiejkolwiek kawy przez pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i chorobami serca. A także przez ludzi, którzy cierpią na bezsenność.

Jak wybrać produkt wysokiej jakości

W każdym supermarkecie jest ogromna ilość kawy różnych producentów, a klienci mogą mieć trudności z wyborem. Przecież nie każdy miał okazje skrobać każdego rodzaju kawy i zdecydować która opowiada najbardziej jego gustom. Więc która kawa rozpuszczalna jest uważana za najlepszą i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Aby kupić aromatyczny napój wysokiej jakości, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • Wybierz tylko produkt, na którym będzie napisane – 100% naturalna kawa. Jeśli tej etykiety nie ma na opakowaniu, to prawdopodobnie jesteś tylko napojem kawowym, który ma zupełnie inny smak i niską cenę.
 • Najlepsze odmiany kawy zawsze są pakowane w szklane słoiki.
  Wysokiej jakości napoje będą miały taką samą wielkość ziaren. Produkt nie może zawierać zanieczyszczeń ani małych cząstek nieznanego pochodzenia.
 • Pamiętaj, aby zwracać uwagę na datę ważności zaznaczoną na opakowaniu. Krótki okres przydatności do spożycia może wskazywać na jakość napoju.
 • Dobra kawa rozpuszczalna powinna całkowicie rozpuścić się w gorącej i zimnej wodzie i nie pozostawiać śladów.

Szukając swojego smaku, możesz kupić kilka opakowań różnych marek, aby porównać ich smak i wybrać najbardziej odpowiednią kawę rozpuszczalną. Możesz dowiedzieć się, który z nich najlepiej kupić, analizując asortyment najsmaczniejszych i najbardziej przystępnych cenowo produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here