Jak wybrać poduszkę?

Miękka poduszka dostosowująca swój kształt do Twojej głowy.
fot. pixabay

Nie ma nic bardziej męczącego niż zły sen i budzenie się w nocy z powodu niewygodnej poduszki. Sen ma przecież służyć regeneracji organizmu. Przewracanie się przez całą noc w łóżku i ryzykowanie wstawania z bólem szyi sprawi, że źle zaczniesz cały dzień. Wielu ludzi z problemami ze snem decyduje się na zakup nowego materaca, po tym jak zaczynaj a odczuwać dolegliwości. Zanim zdecydujesz się na tak duży wydatek, zacznij od wymiany poduszki. Aby tego uniknąć, musisz znaleźć odpowiednią poduszkę i kołdrę, które będą dostosowane do Twojego sposobu spania. Jak wybrać na pewno bez wypróbowywania poduszki podczas snu? Musisz sam zastanowić się jakie są Twoje nawyki, jakie zwyczaje, co lubisz, a co Ci przeszkadza w trakcie snu. Ważna role spełniają tutaj, także łóżko i materac jakie posiadasz. To właśnie one warunkują jakie właściwości powinna mieć Twoja poduszka.

Aby wybrać odpowiednią poduszkę konieczne jest podział według materiału, z którego są wykonane.

Poduszki puchowe

Poduszki puchowe są łatwe do znalezienia w hotelach, zwłaszcza w górskich kurortach. Charakterystyczną cechą poduszek wykonanych z puchu jest miękkość i zdolność dopasowania się do pozycji w której się śpi i kształtu naszej głowy. Jeśli nigdy nie próbowałeś poduszki z pierza, będziesz zdumiony miękkością, a gdy tylko położysz na niej głowę, poczujesz się, jakbyś spał na chmurze. Niestety poduszki z pierza nie będą najlepszym wyborem dla alergików. Ich ceny nie należą do najniższych, wynika to z naturalnego pochodzenia wypełnienia.

Poduszki z wypełnieniem z włókna

Komfortowy sen dzięki idealnie dobranej poduszce.
fot. pixabay

Najpopularniejsze i najczęściej używane są poduszki do łóżek wykonane z hipoalergicznego wypełnienia z włókna poliestrowego. Każdy przynajmniej raz spróbował. Poszczególne modele mogą różnić się grubością, wynika to z ilości materiału użytego do wypełnienia. Jeśli lubisz poduszki średnio-niskie, możesz wybrać model z wypełnieniem 500-600 g. Tego typu poduszki maja tendencję do tracenia objętości ze względu na ubijanie i grudkowanie się włókna w ich wnętrzach. Oczywiście wszystko zależy od produktu, jego producenta i jakości. Jednak mimo wszystko starczają one na znacznie krócej niż poduszki z wypełnieniem naturalnym.

Poduszki z bawełny lub wełny

Poduszka wykonana z bawełny lub wełny będzie cechować się twardością i sztywnością. Poduszki tego typu są płaskie i nie odkształcają się w trakcie snu. Są wykonane z naturalnych materiałów, przez co mogą uczulać. Nie nadają się dla alergików. Są raczej ciężkie w utrzymaniu czystości. Sprawdzą się idealnie jeżeli komuś zależy na stabilnym podparciu karku i głowy. Ich cena jest podobna do ceny poduszek z wypełnieniem z pierza.

Poduszki specjalistyczne

Tak zwane poduszki techniczne to te wykonane z pianki poliuretanowej lub lateksu. Główną cechą tych materiałów jest zapewnienie odpowiedniego podparcia zarówno głowy, jak i szyi, gwarantując doskonałe rozluźnienie mięśni. Ponadto cieszą się dużą popularnością ze względu na to, że idealnie dopasowują się do kształtu głowy, a pod koniec użytkowania zawsze wracają do pierwotnego kształtu bez uszkodzenia. Do produkcji najczęściej wykorzystuje się lateks, który jest wyjątkowo miękki i lekki, a także ma naturalne pochodzenie i jest wysoce higieniczny. Innym doskonale sprawdzającym się materiałem jest wysoko elastyczny poliuretan to materiał, który idealnie dopasowuje się do kształtu szyi, zapewniając doskonałe wsparcie. Pochodzi z włókien roślinnych i jest szczególnie ceniony za promowanie prawidłowego rozluźnienia wszystkich mięśni, poprawiając uczucie odprężenia. Koszt poduszek specjalistycznych jest wysoki ponieważ posiadają one właściwości prozdrowotne.

Gdzie i jak kupować?

Szukaj poduszek przez Internet, ale także stacjonarnie. Sprawdzaj producentów i opinie sklepów. Upewnij się co do jakości i pochodzenia materiałów. Dobrą poduszkę możesz kupić nawet w supermarkecie. Dobra to pojęcie względne, bo nawet najdroższa poduszka, która do jednej osoby dopasuje się idealnie dla drugiej może być zła. Komfort snu zależy od wielu czynników, a odpowiednia poduszka jest jednym z nich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here