Pierwsze zakupy z myślą o kocie

Zwierzak to obowiązek. Pies, kot czy chomik, każde z nich to żywe stworzenie, które wymaga odpowiedniego przygotowania domu przed przyjęciem, któregokolwiek z nich jako nowego członka rodziny.

Kupując kota z hodowli, czy adoptując go od kogoś obcego wcześniej należy zakupić kilka bardzo przydatnych rzeczy, które będą niezbędne do komfortowego życia nowego zwierzaka. Oczywiście zdarza się, że przygarniamy kota z ulicy w spontaniczny sposób. Takie zachowania powinny być, mimo wszystko, przemyślane. W takich sytuacjach najlepiej jeszcze tego samego dnia udać się do sklepu zoologicznego po kilka niezbędnych rzeczy.
Ale jeśli wiemy, że w naszym domu pojawi się nowy kociak, nie mamy wymówki: musimy być gotowi . Jest kilka podstawowych akcesoriów, które należy zakupić przed sprowadzeniem kota do domu.

Jeśli natomiast zdecydowałeś się na psa, akcesoria oczywiście trochę się zmienią: tutaj znajdziesz porady dotyczące akcesoriów, które warto kupić przed zakupem psa.

Kot - ukochany pupil potrzebujący najlepszej opieki.
fot. pixabay

Co musisz kupić:

  • Odpowiednie jedzenie
  • Miski na żywność i wodę
  • Kuwetę i żwirek
  • Wygodne legowisko

Odpowiednie jedzenie

Kot je, co na pewno nie jest tajemnicą. Oczywiście musisz mieć w domu odpowiednie jedzenie dla kota . Jeśli kociak jest wynikiem adopcji lub zakupu przez osobę prywatną lub hodowcę, najpierw zapytaj go dokładnie, co zjadł kociak. Szczególnie w przypadku żywności w puszkach, lepiej nie zmieniać marki gwałtownie, ponieważ kot może odmówić jedzenia z powodu przyzwyczajenia do poprzedniego jedzenia. Jest to ta łagodniejsza opcja, lepiej, żeby kot się „obraził”, niż żeby się zatruł, co również może się zdarzyć. Wymioty czy biegunki mogą pojawić się z powodu nagłej zmiany diety. Zadbaj o odpowiedni dobór karmy. W sklepach mamy dostępne całą masę różnego rodzaju karmy dla kotów. Od suchej, przez mokrą, po różne smakołyki dla naszych pupili. Czy wiesz, że każdy kot potrzebuje czegoś innego? Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Miski na żywność i wodę

Wybierając miski dla kota, najlepiej wybrać te płaskie. Jest to wygodniejsze dla naszego zwierzaka. Zdecyduj się na zakup miski z plastiku, oczywiście ze wszystkim potrzebnymi atestami. Plastik, który ma kontakt z jedzeniem, w przypadku kotów tak samo jak ludzi, musi być sprawdzony i specjalnie do tego przeznaczony. Miski z innych materiałów – metalowe, porcelanowe – mogą powodować u kotów nieprzyjemny zapach z pyszczka. Miska na wodę powinna być mała, ponieważ kotu należy bardzo często zmieniać wodę. Kot lubi świeżą, najlepiej samodzielnie zdobytą wodę. Bardzo często możemy się spotkać, że koty piją z odkręconych zlewów, czy spod prysznica. To normalne.

Kuweta i żwirek

To niezbędne akcesoria: kuweta i żwirek idą w parze. Możesz zdecydować się na kuwetę otwartą lub zamkniętą: kot swoim zachowaniem powie Ci, który z nich preferuje. To od niego zależy czy będzie w stanie się załatwiać w zamkniętej. Dla nas jako właścicieli wygodniejsze są kuwety zamknięte, zapach z nich jest zdecydowanie mniejszy i wyglądają znacznie estetycznej. Jednak jeżeli kot nie będzie potrafił wejść czy wyjść do tego typu kuwet niestety, ale nie będziemy w stanie go zmusić. Kot musi się załatwiać, a my w takim wypadku musimy zaakceptować fakt otwartej kuwety. Na początku najlepiej zakupić jakąś tańszą zamkniętą, z możliwością zdjęcia pokrywy. Wtedy kot będzie mógł zobaczyć, który typ bardziej mu odpowiada. Kiedy kot pokaże swoje preferencje, możemy zacząć inwestować w lepszej jakości kuwety.

Mały kotek - nowy pupil, zwierzątko domowe.
fot. pixabay

W przypadku żwirku radzimy używać żwirku wolnego od zapachów i perfum. Na rynku są dostępne dwa typu żwirku. Taki który należy wyrzucać do śmieci i taki, który można spuszczać w toalecie. Zanim zdecydujesz się na zakup żwirku, który będziesz chciał spuszczać w toalecie, upewnij się, ze można to robić.

Legowisko

Koty lubią się wspinać, spać w ciepłych miejscach, np. przy grzejnikach. Możesz zdecydować się na duży drapak z miejscem do spania lub na kojec który można zawiesić właśnie na kaloryferze. Jednak nie frustrujmy się jeżeli kot nie będzie chciał w nim spać i znajdzie sobie inne miejsce do spania w domu. Koty śpią w różnych miejscach i my jako właściciel musi do tego przywyknąć. Niekiedy może się zdarzyć, że kot będzie naszym nieodłącznym towarzyszem w naszym łóżku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here