Kilka trików, które pokażą Ci jak nie dać się oszukać podczas zakupów

W czasach w których jesteśmy ograniczeni pod względem wychodzenia z domów, przemieszczania się po mieście wiele osób decyduje się na robienie zakupów online. Jest to zdecydowanie bardziej bezpieczne niż wychodzenie do stacjonarnych sklepów i spędzania tam czasu w towarzystwie innych ludzi. Zakupy online to nie tylko bezpieczeństwo, ale również wygoda, a przede wszystkim zdecydowanie większe możliwości. O ile ktoś może się nie zgodzić ze zwiększonym bezpieczeństwem czy wygoda takich zakupów to musi przyznać, że problemu z barkiem zaopatrzeni stacjonarnych sklepów nie przeskoczy i jeżeli zależy nam bardzo na jakimś produkcie to jedynym rozwiązaniem w takim wypadku są zakupy online. Zwolennikami tej metody zakupów są w większości młodzi ludzie, jednak coraz częściej starsze pokolenia sięgają po korzyści jakie oferuje nam Internet.

W Internecie może kupić dosłownie wszystko. Zaczynając od ubrań, suplementów diety i leków, idąc przez meble, armaturę i sprzęty ART i AGD, a kończąc nawet na produktach spożywczych. Pomimo wszelkim dogodnościom zakupy online niosą ze sobą pewne ryzyku i aby uniknąć pewnych problemów warto zwrócić uwagę na kilka kwestii zanim zdecydujemy się na zakupy online. Musisz wiedzieć jak nie dać się oszukać internetowym sprzedawcom. Oto kilka najczęściej spotykanych problemów i rady co zrobić aby ich uniknąć.

Niezgodność produktu z opisem

Kupowanie produktów przez Internet
fot. pixabay

Może zdarzyć się tak, że kiedy dokonamy zakupu online i dojedzie on już do naszego domu, po rozpakowaniu może się okazać, że to co otrzymaliśmy w zupełności nie przypomina tego co znajduje się na stronie internetowej sklepu. Ryzyko jest takie, że wcześniej nie mamy możliwości zarobaczenia produktu. Pomimo gwarancji sprzedawcy odnośnie zgodności opisu i zdjęć ze stanem faktycznym musimy liczyć się z tym, że możemy się rozczarować. Jak uniknąć tego typu sytuacji? Oczywiście sprawa nie jest bez wyjścia. Aby mieć pewność co do zakupywanego produktu musimy najpierw sprawdzić sklep w którym panujemy owego zakupu dokonać. Możemy zrobić to czytając opinie na jego temat, należy jednak pamiętać, żeby szukać informacji na innych stronach internetowych i nie sugerować się opiniami zamieszczonymi w sklepie. Takie informacje często nie są w pełni autentyczne, gdyż możemy być pewni, że na stronie sklepu nie będą wyświetlane negatywne opinie. Żaden sprzedawca nie chce przecież robić sobie antyreklamy. Kolejną kwestią jest sprawdzenie opinii o konkretnym produkcie, ponieważ pozytywna opinia sklepu nie zawsze może dotyczyć wszystkich produktów i akurat może się zdarzyć, że my trafimy na ten felerny.

Przedłużające się oczekiwanie na wysyłkę

Zamówiłeś swoją wymarzoną kurtkę i teraz czekasz, i czekasz, i czekasz, no i nie możesz się doczekać… Co poszło nie tak? Sprawdzasz stan konta, maila – teoretycznie wszystko się zgadza, a jednak przesyłki wciąż nie ma. Możesz próbować kontaktować się ze sklepem, czekać w nieskończoność albo zapobiec takiej sytuacji odpowiednio szybciej. Zastanawiając się skąd wziął się problem sam odpowiesz sobie na pytanie jak jemu zapobiec. Skąd została wysłana przesyłka? Długi czas oczekiwania może być spowodowany tym, że przesyłka idzie do nas z zagranicy. Polska strona nie zawsze oznacza, że krajem dystrybucji jest również Polska. Należy doczytać na ten temat w zakładce „dostawa” sklepu internetowego. Sprzedawcy są obowiązani poinformować klientów skąd wysyłane są produkty i jaki będzie przewidywany czas dostawy. W niektórych okresach roku, a zwłaszcza w czasie świątecznym wysyłka może się przedłużyć ze względu na dużą ilość zamówienia. Jednak i w takich okolicznościach sklep jest w obowiązku poinformowania nas o bieżącej sytuacji.

Zakupy online, świadome zakupy
fot. pixabay

Słaba jakość materiałów

Produkt dotarł i wygląda jak ze zdjęcia, ale cos jest z nim nie tak? Wydaje się tandetny albo nieprzyjemny? Może zdarzyć się tak, że nie doczytasz informacji zawartych w opisie albo, że po prostu ich tam nie będzie. Może też być tak, że znajdziesz informacje, ale nie przywiążesz do nich większej uwagi. Uniknij tego problemu sprawdzając dokładnie opis, wyszukuj w Internecie rodzaje materiałów z jakich został wykonany produkt. Jeżeli nie ma takiej informacji staraj się znaleźć opinie na forach internetowych. Możesz również próbować kontaktować się ze sprzedawcą w celu uzyskania informacji jakie Cię interesują.

Staraj się robić zakupy w popularnych sklepach, wtedy z pewnością nie spotkasz się z trudnościami. Mniej popularne sklepy posiadają jednak konkurencyjne ceny, dlatego zanim zdecydujesz się na zakup czegokolwiek sprawdź dokładnie sprzedawcę. Korzystaj z możliwości jakie dają nam zakupy online, ale bądź ostrożny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here