Świadomość podczas zakupów 

Na jakie materiały się decydować kiedy kupujemy ubrania? Oto charakterystyka kilku tych najbardziej popularnych.

Tencel

Jest to włókno, o którym możemy usłyszeć również jako „wiskoza nowszej generacji”. Jest to włókno naturalne, które poddana degradacji rozkłada się w bardzo krótkim czasie, jest to jedynie 6 tygodni. Ta cecha charakteryzuje tencel jako tkaninę ekologiczną i przyjazną środowisku. Ta tkanina świetnie sprawdza się w długotrwałym kontakcie ze skórą, z tego względu na sklepowych półkach najczęściej spotkamy ją w postaci topów, koszulek czy sukienek. Tencel wyróżnia się znakomitą współpracą z naszym ciałem, świetnie wchłania i oddaje wilgoć. Przy tym jest bardzo lekki i przewiewny. Ubrania uszyte z tencelu sprawdzą się zarówno w ciepłe dni, jak i w te chłodniejsze, materiał zapewnia na komfort dzięki bardzo dobrej regulacji termicznej, zimą trzyma temperaturę i zapewnia nam ciepło, a latem jest przewiewny i zapobiega poceniu się.

Poliester i poliamid z odzysku

Delikatny materiał, aksamitny w dotyku, doskonały do szycia ubrań
fot. pixabay

Na świcie przemysł odzieżowy kwietnie niesamowicie. Każdego dnia produkowanych jest tysiące ubrań, a podobna ilość jest wyrzucana. Nauka i na to znalazła rozwiązanie, odpadki tekstylne pochodzące z ubrań mogą zostać ponownie wykorzystane. Recykling działa nie tylko przy szklanych i plastikowych butelkach. Poliester z recyklingu inaczej nazywany jest poliestrem wtórny, z roku na rok jest coraz częściej wykorzystywany przez znane domy mody, ale również sieciówki.

Przyjazna środowisku bawełna

 

Wyprodukowanie odzieży wykorzystując zwykłą, bieloną bawełnę, niestety wymaga wykorzystania bardzo dużych ilości wody i pestycydów, co znacząco wpływa na środowisko i naszą planetę. Mówi się głośno o ochronie środowiska dlatego nauka znalazła na to rozwiązanie. Koncerny ubraniowe mogą temu przeciwdziałać decydując się na wykorzystanie „lepszej” bawełny. Mówimy tutaj o bawełnie organicznej, która zawdzięcza swoje właściwości, uprawie bez użycia chemicznych środków, sztucznych nawozów i modyfikacji genetycznych. Kiedy producenci stosują się do tych zasad mogą otrzymać odpowiednie atesty. Informację na temat tego z jakiej bawełny zostało wyprodukowane ubranie, które chcemy kupić, znajdziemy na metce.

Len i konopie

Len i włókna konopne ulegają bardzo szybkiemu rozkładowi – jedynym warunkiem jest brak obecności sztucznych dodatków, co również może się zdarzyć. Odzież uszyta z lnianej tkaniny jest bardzo lekka i przepuszcza powietrze, co wpływa na jej bardzo dobrą termoregulację. Dzięki temu lniane ubrania świetnie sprawdzą się latem. Len i włókna konopne odprowadzają wilgoć i są odpowiednie dla alergików.

Materiał tworzony ręcznie, tkanina idealna na ubrania
fot. pixabay

 

Bambus

Tkaniny produkowane z bambusa, a dokładniej z trawy bambusowej są bardzo ekologiczne. Trawa bambusowa jest rośliną wieloletnią, hodowana jest w naturalny sposób, nie wymaga dodatku pestycydów i chemicznych nawozów. Jest charakterystyczny z tego względu, że w ciagu jednego dnia jest w stanie urosnąć nawet o 80 cm. Jego produkcja jest bardzo szybka, nie wymaga specjalnych warunków, a tkaniny wykonane z trawy bambusowej ulegają całkowitej biodegradacji. Tkaniny bambusowe są bardzo miękkie i niezwykle delikatne. Oddychają i zapewniają komfort podczas noszenia w ciągu dnia. Są bardzo dobre dla osób z alergiami oraz dla noworodków, które są niezwykle wrażliwe w pierwszych miesiącach życia. Tkaniny bambusowe są odpowiednie tak samo w ciepłe jak i w zimne dni. Ciekawą cechą jest zatrzymywanie szkodliwego promieniowania uv, dlatego wybierając się na wakacje w ciepłe kraje warto zaopatrzyć się chociażby w chustę wykonaną tkaniny bambusowej.

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do szczegółowej wiedzy odnośnie cech konkretnych materiałów. Producenci wręcz mają obowiązek udostępnić dane produkcji wszystkim konsumentom. Posiadamy możliwość wyboru ubrań, które chcemy zakupić i to od nas zależy jak będą wyglądać nasze zakupy. Ubrania powinny zapewniać nam komfort w użytkowania i przede wszystkim sprawiać, że będziemy czuć się dobrze w ciągu dnia. Sprawdzaj metki i zostań świadomym konsumentem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here