Ostre, łagodne, egzotyczne, pikantne – czy to chili, koper włoski, cynamon czy pieprz – każdy ma swoje ulubione mieszanki przypraw, uzależnione od osobistych preferencji. Nie ma zasady co do tego jakie przyprawy powinny smakować. Najprostszym przykładem jest podział społeczeństwa na tych, którzy kochają pikantne samki i na tych, którzy unikają ich, paradoksalnie, jak ognia. Jest to dobry przykład, bo każdy, nawet niedoświadczony smakosz jest w stanie rozpoznać i określić ostry smak. Przyprawy nadają każdej potrawie indywidulany charakter i jeżeli chociaż trochę lubisz gotować z pewnością musisz znać zasady kupowania najlepszych przypraw.
Co warto wiedzieć o kupowaniu przypraw?
Najlepiej kupować przyprawy w sklepach z żywnością ekologiczną. Ich składy są proste, a jakość rzadko kiedy podlega jakimkolwiek wątpliwościom. W przeciwieństwie do konwencjonalnych produktów nie zawierają pozostałości środków do opryskiwania ani chemicznych pestycydów, a także są testowane przez niezależne organy pod kątem skażenia metalami ciężkimi i radioaktywnością oraz pozostałościami drobnoustrojów. Organiczne przyprawy nie są modyfikowane genetycznie i nie mogą być napromieniane w celu ich konserwacji. W dużych miastach można znaleźć takie sklepy w galeriach handlowych, a najwygodniej zamawiać je online. Oczywiście w supermarketach również można dostać przyprawy z dobrym składem, wystarczy czytać etykiety.
Na to zwróci uwagę kupując przyprawy i zioła
Szefowie kuchni, smakosze i miłośnicy amatorskiego gotowania w domowym zaciszu stawiają wysokie wymagania. Gotowanie zaczyna się od zakupu przypraw, przyprawy nadają każdej potrawie indywidualny smak. Oto kilka wskazówek, które podpowiedzą jak szybko i łatwo kupować przyprawy i w jaki sposób zwracać uwagę na ich jakość.
Kupuj niewielką ilość przypraw
Świeżość jest szczególnie ważna w przypadku przypraw. Z tego powodu nie należy ich przechowywać zbyt długo. To co kupisz należy zużyć w ciągu 3 do 6 miesięcy. Kupując więc niewielką ilość przypraw, możesz mieć pewność, że będą zawsze świeże. Producent ma obowiązek podać na etykiecie datę ważności. Często o tym zapominamy i potrafimy przechowywać przyprawy nawet do kilku miesięcy po upływie terminu.
Nie kupuj otartych przypraw
Przyprawy są często oferowane w workach lub misach na targowiskach lub w specjalistycznych sklepach. Wygląda to bardzo ładnie, ale warto się zastanowić, czy świeżość, aromat, higiena i brak informacji o składnikach są warte kupowania tych produktów. Lepiej jest używać zapakowanych przypraw, których smak jest chroniony. Niektóre przyprawy są również wrażliwe na światło i dlatego należy je przechowywać w nieprzezroczystym opakowaniu.
Informacje o producencie i pochodzeniu
Jeśli etykieta określa producenta i pochodzenie przyprawy lub mieszanki przypraw, zwykle gwarantuje to jakość przyprawy. Producent ma obowiązek poinformować konsumenta o dokładnym składzie i pochodzeniu przyprawy. Kupuj tylko te, które nie mają żadnych dodatków, wystrzegaj się sztucznych aromatów i barwników. Np. słodka mielona papryka, nie ma krwisto czerwonego koloru i w żadnym stopniu intensywny kolor nie powinien być wyznacznikiem jakości.
Przyprawy w całości
Kupując przyprawy, wybieraj całe niezmielone przyprawy. W szczególności pieprz lub gałka muszkatołowa mogą być mielone na świeżo, w momencie kiedy będziesz ich potrzebować. Używaj do tego w młynka, na tarki lub w moździerza. Wszystkie przyprawy lepiej zatrzymują walory smakowe i aromaty. W takiej formie możesz również dłużej przechowywać przyprawy.
Zaopatrz odpowiednie pojemniki
Pomimo wygody i popularności przechowywania przypraw w małych słoiczkach staraj się unikać tego sposobu. Bardzo wiele przypraw jest wrażliwych na światło i pomimo szczelnego zamknięcia przyprawy może i nie tracą na smaku, ale z pewnością na wartościach odżywczych. Wiele wartościowych związków zwyczajnie się utlenia. Kupuj pojemniki ciemnie, plastikowe lub stalowe.