Jak kupić najlepszy materac?

Spanie nie kończy się tylko na zakupie łóżka. Kupno materaca należy dokładnie przemyśleć – w końcu to on decyduje o tym, czy śpimy dobrze, czy źle. Ale czy wyższa cena zawsze oznacza lepszą jakość?

Zanim kupisz nowy materac, powinieneś pomyśleć o jakości, cenie i materiale, z którego wykonany jest nowy materac. Zdrowy sen jest ważny, aby przetrwać dzień, a materac o niewłaściwej twardości lub z niewłaściwego materiału może prowadzić do problemów zdrowotnych. Oto odpowiedzi na najbardziej palące pytania dotyczące zakupu materaca:

Kupowanie materaca: na co zwrócić uwagę?

W przypadku materacy szczególnie ważna jest elastyczność punktowa: ciało musi być odpowiednio podparte anatomicznie, aby kręgosłup i mięśnie mogły się rozluźnić. Nie śpiesz się i wypróbuj wszystkie pozycje do spania w sklepie meblowym. Materace są oferowane w trzech do czterech stopni twardości. Stopnie twardości różnią się w zależności od producenta. Z reguły osoby ciężkie lub z wrażliwymi krążkami międzykręgowymi powinny wybierać materac twardszy, a osoby starsze – bardziej miękki.

Normalne jest to, że każdy człowiek traci w ciągu nocy, wraz z potem średnio pół litra wilgoci, która jest wchłaniana nie tylko przez pościel i prześcieradło, ale także przez materac. Dobre materiały powinny oddawać tą wilgoć. Najlepiej sprawdzają się te naturalne, które zwykle lepiej regulują wilgoć niż tworzywa sztuczne.

Rodzaje dostępne na runku

Materace sprężynowe: zalety i wady

Materace sprężynowe są niedrogie, trwałe i mogą szybko wchłaniać i uwalniać wilgoć lub ciepło. Składają się z systemu stalowych sprężyn, które są połączone siatką i mogą poruszać się niezależnie od siebie. Ta wewnętrzna sprężyna jest otoczona delikatną wyściółką wykonaną z wełny, bawełny i innych materiałów.
Wadą materacy sprężynowych jest to, że podtrzymują one tylko ciało śpiącego płasko, a nie są punktowo elastyczne, co zapewnia plecom mniejsze indywidualne podparcie. Materace sprężynowe słabo nadają się do stelaży z listwami z regulowanymi częściami głowy i stóp. W przypadku materaca o wymiarach 90 na 200 centymetrów należy upewnić się, że liczba sprężyn nie jest mniejsza niż 400.

Materac jako podstawa komfortu Twojego snu.
fot. pixabay

Co to są materace kieszeniowe?

Materace kieszeniowe są droższe niż zwykłe materace sprężynowe i powinny zapewniać wyższą elastyczność punktową. Poszczególne sprężyny są wszyte w małe woreczki z tkaniny, tak zwane kieszenie – stąd nazwa. Są one połączone ze sobą w punktach styku. Dzięki temu każda sprężyna może się swobodnie poruszać. Dobre materace o wymiarach 90 na 200 centymetrów powinny mieć co najmniej 460 sprężyn, są też modele bardzo wysokiej jakości z ponad 1000 sprężyn. Ta niewielka struktura zapewnia wysoką sprężystość punktową, ponieważ poddają się tylko obciążone sprężyny. Dziewki czemu materac idealnie otula nasze ciało i pozwala na najlepszy relaks i regenerację podczas snu.

Materace lateksowe i materace z naturalnego lateksu

Jeśli jest to naturalny lateks, materace lateksowe produkowane są z drzewa kauczukowego. Materiał jest stosunkowo ciężki. Jednak lateks jest bardzo stabilny wymiarowo. Po obciążeniu natychmiast powraca do swojej pierwotnej objętości. Punktowa elastyczność materacy lateksowych jest wysoka. Tkanina ma również działanie antyseptyczne, które w znacznym stopniu powstrzymuje bakterie i roztocza. Ta właściwość sprawia, że materace lateksowe idealnie nadają się dla alergików. Materace lateksowe są zwykle miękkie do średnio twardych. Utwardzają je na przykład rdzeń z włosia końskiego lub włókien kokosowych zmieszanych z lateksem.

Pojedynczy materac o najlepszych właściwościach.
fot. pixabay

Jako surowiec odnawialny i nadający się do recyklingu, lateks jest przyjazny dla środowiska, ale termin naturalny lateks nie jest prawnie chroniony. Za nazwą kryją się również mieszanki lateksu naturalnego i syntetycznego. Aby położyć temu kres, Stowarzyszenie Jakości na rzecz ekologicznych materacy lateksowych (QUL) przyznaje znak jakości materacom z naturalnego lateksu. Lateks syntetyczny jest wytwarzany z ropy naftowej, więc nie jest produktem naturalnym. Jednak pod względem chemicznym jest bardzo podobny do naturalnego materiału i ma takie same właściwości leżące.

Materacowe wariacje 

Materace z rdzeniem powietrznym

Oferowane są jako lekka i niewymagająca konserwacji alternatywa dla łóżka wodnego. Materace z rdzeniem powietrznym mogą być napełniane indywidualnie, w zestawie odpowiedni system pomp. Główny problem: jeśli materac nie jest dobrze wentylowany, może spleśniać.

Łóżko wodne: idealne do spania?

Zwolennicy łóżka wodnego argumentują, że ciało jest przechowywane indywidualnie na takim materacu: Ponieważ woda nie może być ściśnięta, ale jest wypierana, osoba leżąca leży całkowicie bez punktów nacisku. Ale to także argument przeciwników: łóżko wodne nie ma wsparcia ortopedycznego. Niemniej jednak wielu przysięga na swoje łóżko wodne, również dlatego, że dzięki podgrzanej wodzie zawsze ma odpowiednią temperaturę. To ostatnie jest widoczne na rachunku za prąd. Aby uniknąć pól elektromagnetycznych, lepiej podgrzewać wodę w ciągu dnia i odłączać ją w nocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here