Laptopy są wystarczająco małe, aby nosić je ze sobą, a jednocześnie wystarczająco wszechstronne, aby obsługiwać wymagające aplikacje. Laptopy są najlepszym narzędziem do poważnej pracy lub rozrywki, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, w podróży, czy w szkole. Chociaż tablety i smartfony są popularne, większość ludzi zdaje sobie sprawę, że wszystko zadziała szybciej, sprawniej i lepiej na laptopie. Więc jakiego laptopa kupić?

Dostępna jest szeroka gama rozmiarów, funkcji i cen, co sprawia, że ​​wybór najlepszego dla nas laptopa jest wyzwaniem. Dlatego musisz dowiedzieć się, jakie są Twoje potrzeby.

Proste porady na sam początek – zwróć uwagę na te podstawowe parametry

  • Ekrany o przekątnej od 12,5 do 14 cali zapewniają najlepszą równowagę między użytecznością a mobilnością. Większe ekrany są w porządku, jeśli nie podróżujesz dużo, a mniejsze modele są świetne dla dzieci.
  • Ponad 9 godzin pracy na baterii to idealne rozwiązanie, jeśli w ogóle planujesz zabrać laptopa w dowolne miejsce.
  • Rozważ laptop 2 w 1 (odchylany lub odłączany), jeśli chcesz używać laptopa jako tabletu.
  • Laptopy i MacBooki z systemem Windows 10, oferują wiele funkcji; preferowane oprogramowanie to kwestia gustu.

1. Wybierz oprogramowanie: Windows 10 czy Mac czy Chrome OS?

Nie jest to łatwe pytanie, zwłaszcza jeśli nie znasz różnic między poszczególnymi oprogramowaniami, bo od zawsze pracujesz na jednym. Ale ten szybki przegląd mocnych i słabych stron każdej platformy powinien pomóc. Większość laptopów ma jeden z trzech systemów operacyjnych: Windows, Chrome OS lub MacOS (tylko dla MacBooków). Wybór odpowiedniego jest osobistą preferencją. Spróbuj zapoznać się z tym jak działa każdy z nich, jakie posiada wady i zalety.

2. Zdecyduj, czy chcesz mieć urządzenie 2 w 1

Wiele laptopów PC należy do kategorii laptopów 2 w 1 , urządzeń hybrydowych, które mogą przełączać się między tradycyjnym trybem laptopa i trybem tabletu. Urządzenia 2 w 1 są zazwyczaj dostępne w dwóch różnych stylach: odłączane z ekranami całkowicie odchodzącymi od klawiatury oraz elastyczne laptopy z zawiasami odchylanymi o 360 stopni w celu zmiany trybów. Jest to bardzo ciekawa alternatywa jeśli jednak nie widzisz potrzeby używania laptopa jako tabletu, lepiej zainwestować w zwykły laptop z lepszymi parametrami niż przepłacać za niepotrzebne ulepszenie

Laptop o standardowym ekranie 15 cali. Najwygodniejszy, łączący wiele zalet.
fot. pixabay

3. Wybierz odpowiedni rozmiar

Zanim przejrzysz specyfikacje lub ceny, musisz zastanowić się, jak przenośny powinien być Twój laptop. Laptopy są zwykle klasyfikowane według rozmiarów wyświetlacza i im mniejsze tym wygodniejsze w transporcie.

  • 11 do 12 cali: Najcieńsze i najlżejsze laptopy mają ekrany od 11 do 12 cali i zazwyczaj ważą około 0,5 kg.
  • Od 13 do 14 cali: zapewnia najlepszą równowagę między przenośnością i użytecznością.
  • 15–16 cali: najpopularniejszy rozmiar, 15-calowe laptopy zwykle ważą 1 do 1,5 kg. Rozważ ten rozmiar, jeśli chcesz mieć większy ekran i nie planujesz często nosić laptopa.
  • Od 17 do 18 cali: jeśli Twój laptop będzie stał na biurku przez cały dzień, 17- lub 18-calowy system może zapewnić moc obliczeniową potrzebną do grania w zaawansowane gry lub produktywności potrzebna do całodniowej pracy.

4. Sprawdź klawiaturę i touchpad

Najbardziej imponujące specyfikacje na świecie nie mają znaczenia, jeśli laptop, który kupujesz, nie ma dobrej ergonomii. Jeśli planujesz dużo pracy na swoim laptopie, upewnij się, że klawiatura jest solidna i posiada duży skok klawiszy (odległość, na jaką klawisz spada po naciśnięciu, zwykle 1 do 2 mm) i wystarczającą przestrzeń między klawiszami. Poszukaj dokładnego touchpada, który nie powoduje skakania kursora i konsekwentnie reaguje na gesty wielodotykowe, takie jak szczypanie, aby powiększyć.

5. Nie oszczędzaj na żywotności baterii

Mały, cienki laptop idealny do pracy w terenie.
fot. pixabay

Jeśli kupujesz duży, nieporęczny laptop przeznaczony do do gier, który będziesz używać tylko na biurku w pobliżu gniazdka, nie musisz martwić się o żywotność baterii. Jeśli jednak planujesz używać laptopa na kolanach, nawet jeśli jest on w domu lub w pracy, będziesz potrzebować co najmniej 7 godzin wytrzymałości. Aby określić przewidywaną żywotność baterii laptopa, nie wierz na słowo producentom. Zamiast tego poszukaj obiektywnych informacji na forach internetowych. Producenci maja tendencje do zawyżania tej wartości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here