Jaką wykładzinę kupić, aby się nie zawieźć?

Wykładzina to jedna z ciekawszych zamienników parkietu i paneli. Wykładziny mogą być położone praktycznie w każdym miejscu. Zaczynając od pomieszczeń mieszkalnych, przez miejsca publiczne, aż po hale produkcyjne. Rozważając zakup wykładziny na własny użytek warto wiedzieć w czym możemy wybierać.

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego rodzaju wykładziny zastanów się jakie masz potrzeby. Różne rodzaje wykładzin wymagają różnych stopni pielęgnacji. Jedne są łatwiejsze w utrzymaniu od drugich i wszystko zależy od tego do jakiego pomieszczenia planujesz zakup. Najlepiej zaplanować to jeszcze na początku remontu.

Przeglądając sklepy Internetowe i oferty sklepów internetowych, ukierunkowane na dekorację wnętrz, możesz trafić na przeróżne podziały i kategoryzowanie wykładzin, jednak istnieją dwa najbardziej typowe i popularne rodzaje.

Wykładziny dywanowe

Nie trudno się domyślić, że jest to wykładzina mająca na celu imitację dywanu. Produkowane są nawet w ten sam sposób. Nadają się idealnie do mieszkań i domów, a nawet biur. Bardzo często możemy spotkać je w hotelach. Charakteryzują się tym, że nadają pomieszczeniu przytulności, dlatego są tak cenione w branży wnętrzarskiej. Jeżeli zależy nam na ciepłym i przyjemnym wystroju, zakup wykładziny dywanowej znacznie ułatwi nam uzyskanie takiego efektu.

Wykładzina w stonowanym kolorze, nadająca przytulności wnętrzom.
fot. pixabay

Podział na:

  • Naturalne 
  • Sztuczne

Podobnie jak w przypadku dywanów na rynku możemy dostać wykładziny naturalne i sztuczne, ten podział jest zależny od pochodzenia materiału z którego dana wykładzina jest wykonana. Naturalne wykładziny są pochodzenia zwierzęcego – głównie wełna, oraz roślinnego – wykorzystywane są włókna roślinne.
Włókna sztuczne z kolei to poliamid (nylon), polipropylen, poliester i akryl.

Czyszczenie wykładziny.
fot. pixabay

Jak zakupić odpowiednią wykładzinę?

Planując zakup wykładziny do mieszkania najlepiej poszukać takiej która jest wykonana z wełny. Wełna jest bardzo miła w odczuciu. Jej cechą charakterystyczną i bardzo przydatną w przypadku wykładziny jest to, że podczas pocierania nie elektryzuje się, dzięki czemu nie przyciąga kurzu i nie „strzela”. Dodatkowo stanowi bardzo dobrą izolację cieplną oraz akustyczną. Sprawdzi się przy wygłuszaniu echa w dużych pomieszczeniach. Włókna sztuczne bardziej nadają się na wykładziny do pomieszczeń, w których podłogi deptane są przez nogi w butach, do biur, korytarzy itp. Najlepsze włókna sztuczne do produkcji wykładzin wykonane są z nylonu lub polipropylenu. Nylon nie gniecie się i nie ściera, jest odporny na mole, grzyby i bakterie. Polipropylen jest równie wytrzymały i dodatkowo odporny na chemikalia i rozpuszczalniki. Wykładziny z polipropylenu są bardzo łatwe do utrzymania w czystości ponieważ nie pochłaniają wody.

Wykładziny elastyczne

Tam gdzie z różnych powodów nie należy pokrywać podłóg wykładzinami dywanowymi zastosowanie znajdują wykładziny elastyczne. Mają one wiele właściwości, które są wykorzystywane zwłaszcza w kuchniach, szpitalach, pomieszczeniach przemysłowych, w warsztatach, w holach fabryk itp. Świetnie sprawdzają się jako powierzchnie antypoślizgowe, antystatyczne, tłumiące i antybakteryjne. Poza tym ilość proponowanych na rynku wzorów nie oznacza, że wyłożone nimi podłogi muszą być szare i nudne. Wykładziny elastyczne produkowane są we wszystkich możliwych kolorach, mogą też imitować drewno lub kamień.

  • Wykładzina PCV
    Są to obecnie najbardziej popularne wykładziny elastyczne na rynku. Są bardzo odporne na ścieranie i łatwe do utrzymania w czystości, dlatego najczęściej znajdują zastosowanie przemysłowe. Ale nie tylko – świetnie sprawdzają się też w biurach, łazienkach czy dostępnych publicznie toaletach.
  • Wykładziny korkowe
    Są bardzo przyjemne w dotyku, miękkie, ciepłe i sprężyste. Mają właściwości amortyzujące, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w pokojach dziecięcych czy w przedszkolach. Wykładzina zabezpieczona lakierem i powłoką winylową staje się odporna na zarysowania, uszkodzenia i wodę, może więc być stosowana nawet w kuchni czy łazience.
  • Linoleum
    Niemal całkowicie zostało w Polsce wyparte przez wykładziny PCV. Linoleum wciąż jednak można kupić. Przewaga nad PCV jest jedna. Prawdziwe linoleum wykonane jest z materiałów naturalnych – oleju lnianego, kalafonii i mączki drzewnej lub korkowej nałożonej na płótno jutowe.
  • Wykładziny kauczukowe
    Nie przewodzą prądu i mają bardzo dobre właściwości antypoślizgowe, stąd głównie zastosowanie przemysłowe, np. w śluzach higienicznych, gdzie myte jest obuwie przed wejściem na halę produkcyjną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here