Kupowanie owoców i warzyw
Truskawki w marcu czy pomidory zimą? W supermarketach wszystko jest teraz dostępne i wiele osób nawet nie myśli o tym, skąd biorą się świeże produkty na sklepowych półkach. Jest to bardzo wygodne jednak, ale jak wszystko ma to swoje wady. W naszym kalendarzu sezonowym podpowiemy Ci, które warzywa i owoce powinieneś kupić i kiedy.
Warzywa i owoce na półkach supermarketów poza sezonem pochodzą albo z ogrzewanych szklarni, albo z krajów południowej Europy lub zza oceanu. Wysokie zużycie wody i energii podczas uprawy oraz długie trasy transportowe niszczą środowisko. Ponadto importowana żywność jest zwykle traktowana szkodliwymi pestycydami i konserwantami, aby mogła przetrwać transport.

Ponadto należy również zwrócić uwagę na:
-
Fakt, że owoc lub warzywo jest w sezonie, niekoniecznie oznacza, że jest również uprawiany lokalnie. Dlatego podczas zakupów zawsze zwracaj uwagę na etykietę! Lepszy jest też dostęp do produktów pochodzenia polskiego. Ich trasy transportowe są często krótsze, a tym samym ich równowaga środowiskowa jest lepsza.
-
Wybieraj produkty ekologiczne. W przeciwnym razie narażasz się na działanie chemikaliów, nawet w przypadku owoców i warzyw hodowanych w warunkach domowych.
-
Ponadto ceny warzyw i owoców z polskich hodowli organicznych są nawet o 20 procent niższe w porównaniu z produktami z zagranicy.
-
Egzotyczne owoce, takie jak chociażby banany, nie kwitną w Europie Środkowej, więc zawsze pochodzą z odległych krajów. Musisz pamiętać o wszelkich czynnikach jakie są potrzebne, aby taki owoc lub warzywo mógł przebyć długą drogę w nienaruszonym stanie.
-
Kupuj owoce i warzywa bez dodatkowego opakowania. Tutaj chodzi głownie o plastikowe folie, jednak jeżeli masz do wyboru kupić chociażby marchewkę na wagę, a taką w siatce, zdecyduj się na tę luzem.
-
Kup tylko tyle świeżej żywności, ile możesz zjeść. Według aktualnych danych około jednej trzeciej całej żywności trafia do śmieci.
Jak rozpoznać w sklepie owoce i warzywa pochodzące z Polski/regionalne?

Pojęcia „regionalny” lub „z regionu” nie są chronione i nie są precyzyjnie zdefiniowane. Więc niekoniecznie produkt który ma wielkim literami zaznaczone, że pochodzi z „regionu” nie oznacza to, że pochodzi z okolicy. Najczęściej małym druczkiem dopisany jest kraj pochodzenia. Czytaj etykiety dokładnie, zwracaj uwagę na informacje pisane przy cenach owoców i warzyw. Producent, a w przypadku świeżej żywności, hodowca, ma obowiązek udostępnić do wiedzy konsumenta wszystkie informacje związane z warunkami hodowli i z miejscem pochodzenia. W przypadku nieścisłości można również zapytać w supermarkecie.
Oto lista owoców i warzyw, które zimą możesz dostać w sklepach i nie mieć wątpliwości, czy ich uprawa w Polsce jest możliwa.
Owoce – tutaj lista jest niestety krótka:
- Jabłka
- Gruszki
Warzywa:
- Cykoria
- Kapusta pekińska
- Ziemniaki
- Dynia
- Marchewki
- Pasternak
- Rzodkiewka
- Burak
- Czerwona kapusta
- Zielona kapusta
- Włoska kapusta- pomimo nazwy hodowana w Polsce
- Seler naciowy
- Seler korzeniowy
- Rzepa
- Cebula biała
- Cebula czerwona
Warto zwracać uwagę na porę roku podczas kupowania owoców i warzyw. Sezonowe produkty maja tę przewagę, że zwykle nie rosną w szklarni, a na zewnątrz, dzięki czemu mają dostęp do dużej ilości powietrza i światła słonecznego, co naprawdę ma olbrzymi wpływ na zwartość witamin i minerałów w ich składzie. Owoce hodowane w Polsce są zbierane w momencie kiedy faktycznie są dojrzałe, a nie odpowiednio wcześniej, żeby mogły przetrwać, niekiedy nawet kilkotygodniową podróż. Nie wspominając już w tym przypadku o dodatkowej chemii jaka jest pakowana w importowane warzywa i owoce, aby mogły jak najdłużej zachować świeżość i atrakcyjny wygląd.
Jeśli naprawdę chcesz kupić regionalne owoce i warzywa sezonu i zwracać uwagę na równowagę środowiskową, powinieneś kupować artykuły spożywcze w sklepach ekologicznych i ze zdrową „bio” żywnością lub na cotygodniowym targu, który z pewnością znajdziesz w każdym mieście. Tam możesz skontaktować się bezpośrednio z hodowcą, jeśli masz jakiekolwiek pytania. Takim działaniem nie tylko wzmocnisz gospodarkę, ale również będziesz wspierał lokalne biznesy, co w dzisiejszych czasach i obecnej sytuacji jest niezwykle ważne.