Zacznijmy od tego, że jeżeli już zdecydujemy się na odnowienie naszego miejsca zamieszkania musimy liczyć się z tym, że nieodłączna częścią najbliższego czasu będą zakupy. Jak rozplanować budżet, żeby pod koniec całego przedsięwzięcia nie zostać bez grosza, a co gorsza z długami czy kredytem? Odpowiedź jest banalnie prosta. Musisz wszystko dokładanie rozplanować, a najlepiej rozpisać, żeby być pewnym swoich zaplanowanych wydatków na zakupy podczas remontu. Od czego zacząć?

Zaplanuj budżet

Zanim rozpoczniesz remont i zanim wybierzesz się do sklepów, aby wpaść w zakupowy szał dokładnie zaplanuj swoje wydatki. określ na samym początku ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na odnowę swojego mieszkania. W zależności od tego czy ma być to mały remont mający na celu jedynie odświeżenie wnętrza, czy generalna przebudowa, która całkowicie odmieni Twój dom, przeznacz odpowiednią do tego sumę. Wiadomo, że za 5 tysięcy złotych nie wyremontujesz całego mieszkania, a 50 tysięcy nie przeznaczysz na odnowę sypialni. Przemyśl co i za ile chcesz zrobić, a następnie wyznacz górna granicę której koniecznie musisz się trzymać. Monitoruj wydatki na bieżąco i zbieraj rachunki, dzięki temu z całą pewnością na sam koniec nie zaskoczy Cię stan Twojego konta.

Podziel remont na etapy

Aby remont przebiegł jak najszybciej, jak najsprawniej i jak najlepiej koniecznie zaplanuj etapy całej akcji.

Kolory, faktura i gradient na ścianach
fot. pixabay
  • Oczywiście zaczynamy od podstaw, czyli podłogi – panele, wykładzina lub kafelki, oraz ściany – farba, tapeta, listwy czy drewno. Każdy z tych elementów i wiele więcej dostaniesz od ręki w bardzo wielu sklepach budowlanych. Zanim jednak wybierzesz się na zakupy warto przemyśleć i rozeznać się w asortymencie sklepów Twojej okolicy. Ludzie dzielą się takich którzy muszą zboczyć wszystko na własne oczy, ale i na takich, którzy nie boja się ryzyka i niestraszne im zamówienie tego typu elementów w sklepach internetowych. Zakupy przez Internet są zdecydowanie szybsze, gdyż nie wymagaj wyjścia z domu, wybierasz produkt, robisz przelew i czekasz na kuriera. Jednak warto zobaczyć, dotknąć i ocenić materiał osobiście, ponieważ zakupione produkty będą nam towarzyszyły bardzo długo. Kolor ścian czy podłogi niestety nie jest tak łatwo wymienić jak chociażby kolor zasłon. Tutaj warto się dobrze zastanowić.
  • Kolejnym etapem, będzie wybór i zakup mebli. Sprawa wygląda bardzo podobnie jak z zakupem materiałów do pokrycia powierzchni. Zakupy możemy dokonać stacjonarnie i przez Internet, ale tutaj trochę łatwiej znaleźć rzetelne informacje nie wstając od komputera. Jakość i zgodność mebli z opisem o wiele łatwiej sprawdzić przez Internetu czytając opinię. Ocena końcowa mebli nie jest aż tak subiektywna jak ocena koloru czy wykończenia farby. Warto czytać opinie przed zakupem mebli przez Internet, nie należy się tego bać, jednak trzeba zwracać uwagę na to żeby robić zakupy w rzeczywiście sprawdzonych sklepach. Oczywiście najbezpieczniej jest pojechać osobiście do sklepu i wybrać odpowiednie meble, ale musimy się w tedy liczyć z dodatkowym czasem, który musimy na to przeznaczyć.

    Wykończone wnętrze, dobrane dodatki
    fot. pixabay
  • Kiedy mamy już pomalowane ściany, położona podłogę i kupione meble, tak naprawdę zostaje nam tylko wykończenie wnętrz. W tym wypadku zakupy przez Internet są o wiele mniej ryzykowne i o wiele częściej praktykowane. Zakup dodatków jest niezwykle ważny, ponieważ to właśnie one budują klimat całego pomieszczenia. Zasłony, poduszki, obrazy, dywany czy rośliny i doniczki to jedne z najpopularniejszych dodatków. Jednak przeglądając Internet czy chodząc po sklepach możemy wyhaczyć o wiele więcej. Na ten etap przeznacza się z reguły najmniej pieniędzy, jednak to on decyduje o końcowym efekcie, więc nie warto go bagatelizować.

Pamiętaj, że nie jesteś sam. Cały remont może wykonać profesjonalna ekipa budowlana na którą warto przeznaczyć część budżetu, ale nic nie cieszy tak jak samodzielnie wykonana praca. Po zapoznaniu się z podstawami, każdy, metodą prób i błędów z pewnością poradzi sobie z remontem. Wybór nalży do Ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here