Jaki telewizor wybrać?

Producenci telewizorów zwykle co roku wprowadzają na rynek wiele nowych telewizorów i nowe topowe modele. Poszukiwanie odpowiedniego telewizora nie jest więc łatwe. Ilością modeli telewizorów można się mocno zainteresować, ale również przytłoczyć. Rynek telewizyjny szybko się rozwija. Prowadzi to nie tylko do wzrostu jakości i spadku cen w klasie średniej, ale także do odkrycia czasami zaskakujących funkcji w najnowszych modelach z pierwszej klasy. Każdy, kto szuka nowego telewizora, może wpaść w jeden lub drugi sezonowy trend ze względu na czystą magię reklamy. Takim przypadkiem jest chociażby sterowanie telewizora gestem. ten trend zdecydowanie się nie przyjął, jednak kto wiem, może w tym roku pojawi się model telewizora z o wiele lepiej rozwinięta funkcją tego typu. Z drugiej strony: to, co początkowo wyglądało na blef marketingowy, okazuje się być najważniejszą funkcją ostatnich lat. Przykładem jest pierwotnie zainstalowany pakiet programów i aplikacji, takich jak:

Telewizor umieszczony na ścianie w odpowiedniej odległości od miejsca siedzącego.
fot. pixabay

netflix,youtube, player, czy ipla.

Krótko mówiąc: jeśli chcesz wybrać swojego faworyta musisz zrobić odpowiedni przegląd ofert sklepów i zastanowić się czego właściwie oczekujesz od nowego telewizora.

Zwrócić uwagę na rozmiar

Jeśli chodzi o zakup telewizora, zawsze chodzi o rozmiar. Rozmiar ekranu zależy od osobistych preferencji, rozdzielczości ekranu i odległości między siedziskiem a urządzeniem. Zasadniczo, im wyższa rozdzielczość i ostrzejszy obraz, tym bliżej urządzenia można usiąść lub większy może być ekran. Na przykład, jeśli siedzisz zbyt blisko dużego ekranu o standardowej rozdzielczości, obrazy mogą wyglądać na ziarniste. W takim przypadku mniejszy wyświetlacz byłby lepszy. Ze względu na czasami ekstremalnie wysokie rozdzielczości ekranu nowoczesnych urządzeń Ultra HD zalecany odstęp między siedzeniami staje się coraz mniej ważny. Raczej liczą się również osobiste preferencje. Miłośnicy kina, którzy również lubią siedzieć z przodu w kinie, będą zadowoleni z naprawdę dużych ekranów, nawet jeśli między nimi jest bardzo mało miejsca. Jak wysoka powinna być rozdzielczość? Dwie obecnie popularne rozdzielczości to Full HD i Ultra HD (4K). Tutaj również obowiązuje zasada: im większy telewizor, tym wyższa rozdzielczość lub tym dalej należy usiąść. W przypadku małych i średnich urządzeń z ekranem o przekątnej do 48 cali rozdzielczość Full HD jest faktycznie wystarczająca, jeśli odległość między siedzeniami nie jest zbyt mała. Ultra HD jest zalecany do małych telewizorów i jednocześnie małej odległości od miejsca siedzenia. Dla większych urządzeń od 48 cali zaleca się obecnie telewizory z rozdzielczością 4K.

Telewizor zawieszony w salonie na odpowiedniej wysokości zalewania komfort oglądania.
fot. pixabay

Telewizor z panelem OLED, czy wyświetlaczem LCD?

OLED

Telewizory OLED kontrolują swoją jasność na poziomie pikseli – mogą wyłączać poszczególne piksele, aby poprawić poziom czerni i kontrast wyświetlacza. Opłaca się to zwłaszcza przy wyświetlaniu skomplikowanych wizualnie scen, w których jasne i ciemne obszary są ze sobą ściśle powiązane. Telewizory OLED są również dość stabilne pod kątem widzenia: trudno mówić o spadku kontrastu przy oglądaniu z boku. Co nie mniej ważne, odwzorowanie kolorów jest również doskonałe. Modele mogą całkowicie odwzorować dużą przestrzeń kolorów DCI-P3 odpowiednią dla filmów HDR. Z drugiej strony technologia ta ma dwie wady: biel na dużą skalę nie jest tutaj szczególnie jasna, co na przykład prowadzi do nieco nudnego obrazu w zimowych scenariuszach i może czasami ograniczać jej użycie w jasno oświetlonych salonach. Ponieważ telewizory OLED działają również z elementami organicznymi, które starzeją się w zależności od ich użytkowania, mogą wystąpić obrazy „duchów”. Tak zwane wypalenie ekranu OLED w praktyce nie powinno występować u większości użytkowników, zwłaszcza jeśli używają oni telewizora głównie do oglądania filmów o ciągle zmieniającej się treści – nie zmienia to faktu, że takie zjawisko może się pojawić i ma to wpływ na obsługę. Na przykład telewizor OLED powoli zmniejsza swoją jasność, gdy wykryje elementy statyczne. Ponadto urządzenia nie mogą być odłączane od zasilania, aby można było zastosować ważne środki ochronne (odświeżanie pikseli). Technologia również nie jest tania, ponieważ modele są dostępne tylko od 55 cali. Na początku 2020 roku pojawił się model LG 48-calowe, jednak wciąż jest to duży ekran i mniejszego obecnie nie dostaniemy.

LCD

Telewizory LCD są bardziej wytrzymałe, a najlepsze modele są znacznie jaśniejsze na dużym obszarze. Dlatego idealnie nadają się do zastosowania w sytuacjach, w których modele OLED nie są optymalnie ustawione: w jasnym świetle dziennym i do regularnego wyświetlania statycznych elementów. Najlepsze telewizory LCD mogą również świetnie wyglądać podczas wieczoru filmowego w domu – zwłaszcza jeśli masz lampę pokojową, która subtelnie oświetla pokój. Wtedy różnice w stosunku do telewizora OLED są lepiej widoczne. Ponieważ najlepsze telewizory LCD mogą regulować swoje rozległe oświetlenie tła strefa po strefie (FALD, pełne lub lokalne przyciemnianie). Telewizory z niskiej półki cenowej całkowicie rezygnują z technik ściemniania i odpowiednio mają gorszy poziom czerni.

Aby wybrać telewizor odpowiedni do codziennego użytku, przed zakupem należy rozważyć wymienione parametry. To od Ciebie zależy gdzie dokonasz takiego zakupu. Należy również pamiętać, że w każdym sklepie RTV i AGD, stacjonarnym jak i online, znajdziemy mnóstwo osób specjalizujących się w tym temacie i chcących służyć nam pomocą. Wystarczy zapytać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here