Nowa kuchnia krok po kroku 

Projektując naszą kuchnię poza ogólną estetyką pomieszczenia musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcjonalność. Bo po co komu ładna kuchnia jeżeli gotowane w niej będzie niewygodne? No właśnie. Więc zanim podejmiesz decyzję o zakupie mebli i armatury postaraj się przewidzieć czy faktycznie funkcjonowanie w zaprojektowanej kuchni będzie dla Ciebie wygodne.

Co na początek?

Pierwszym punktem w całym procesie zakupy kuchni, jak we wszystkim, będzie plan. Zacznij od planu finansowego, a dopiero później od projektowania wyglądu kuchni. Najlepszy projekt kuchni to taki, który pozwoli nam na zrealizowanie naszych marzeń od początku do końca. Pamiętaj, aby cele były adekwatne do budżetu jaki sobie założysz. Zacznij od uwzględnienia przestrzeni jaką dysponujesz, później od podstaw takich jak podłoga i ściany, następnie układ mebli i rozmieszczenie sprzętów. Zastanów się czy potrzebujesz zmywarki, mikrofalówki, zabudowanego kosza na śmiecie, lodówki z kostkarką czy bez i wiele innych „sprzętowych” kwestii od których bardzo może zależeć budżet jaki będziesz musiał przeznaczyć na cały projekt. Później wybierz rodzaj blatu i frontów kuchennych, a na sam koniec pozostaw szczegóły, takie jak chociażby uchwyty. Pamiętaj także o dodatkach, które mają znaczny wpływ na cały charakter pomieszczenia.

Kiedy rozpoczniesz już proces remontowy w kuchni

Będąc w sklepie, podczas wyboru materiału z którego będą wykonane Twoje meble, zwróć uwagę na to, aby były one solidnie wykonane. Najlepiej będzie się sprawdzać, odpowiednio zakonserwowane, prawdziwe drewno. Pułapką w którą możesz dać się złapać, będą w tym miejscu drewnopodobne materiały, najczęściej oklejone sklejki. Pewnie myślisz teraz, „Jak to sklejki? Przecież każdy odróżni solidne drewno od dykty.” No właśnie, niekoniecznie. Sprawdzaj dokładnie i nawet jeżeli jakiś wzór bardzo Ci się podoba , postaraj się znaleźć alternatywę w drewnie. Taka opcja na pewno będzie droższa, jednak warto zainwestować więcej pieniędzy, ponieważ dzięki temu meble starczą nam na lata użytkowania. Oklejone meble z czasem będą się zużywać, sklejka będzie się rozklejać i kuchnia zamiast starczyć nam na 30 lat starczy na 10. To już znacząca różnica, prawda? Potraktuj kuchnie jako inwestycję, która odpłaci się przyjemnością użytkowania. Pamięta się jakość, nie cenę.

Meble

Kuchenne meble, blat, barek
fot. pixabay

Masz dwie opcje do wyboru. Możesz zdecydować się na gotowy zestaw ze sklepu, oczywiście dostosowany do przestrzeni jaką dysponujesz. W skład gotowego zestawu mebli do kuchni wchodzą zazwyczaj szafka pod zlewozmywak, szafki stojące oraz kilka wiszących. Szafki dolne łączy się blatem, który często jest już w zestawie, ale niekoniecznie! Czasami trzeba go dokupić, planując zakup warto więc o to dopytać. Czasami trzeba też dokupić okucia frontów. Producenci oprócz kompletu oferują też pojedyncze szafki kuchenne, które można ustawić obok zestawu, powiększając go w miarę potrzeb. Jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie, niż kupowanie mebli przypadkowych. Druga opcja to zaprojektowanie wszystkiego od podstaw, uwzględniając metraż, rodzaj szafek, materiału, kolor, rodzaj blatu oraz uchwyty. Wszystko zależy od Ciebie. w tym wypadku jednak musisz liczyć się z większymi kosztami całego projektu.

Instalacje w kuchni

Zlew, zakup armatury
fot. pixabay

Urządzenia AGD w kuchni są tak naprawdę jej podstawą. Bardzo dużo zależy od tego jak została zbudowana nasza kuchnia. Dojścia wody lub gazu czy kontakty w ścianach. Oczywiście dzisiejsze technologie mogą nam umożliwić zmiany wszystkiego, ale warto już z poziomu projektu uwzględnić takie zmiany aby w kolejnych etapach budowania nie natrafić na problemy z tym związane. Nie możemy też zapomnieć o sprawnie działającej wentylacji, która w kuchni odgrywa bardzo ważną rolę. Wentylacja w kuchni, to oprócz okna i kratek wentylacyjnych, również okap kuchenny, który wyciąga z pomieszczenia opary bezpośrednio znad płyty grzewczej.

 

Pamiętaj, że możesz skorzystać z pomocy

Nie każdy przecież jest ekspertem. Nie musisz posiadać umiejętności projektanta, zmysłu artystycznego czy poczucia przestrzeni, aby mieć piękną kuchnię. Zawsze warto wykorzystać opcje skorzystania z porady specjalisty. W znanych sklepach mamy specjalne stanowiska przy których razem z projektantem możemy wykonać cały projekt i jeszcze tego samego dnia zakupić odpowiednie momenty. Koszt takiej usługi to od 100 do 300 złotych. Na pierwszy rzut oka jest to spora kwota, jednak w perspektywie budżetu przeznaczonego na całą kuchnię jest to dobra inwestycja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here