Napoje roślinne – nowa moda czy samo zdrowie?

W ostatnich latach coraz więcej osób rezygnuje ze spożywania mleka od krowy. Jest to spowodowane coraz bardziej powszechna nietolerancja laktozy wśród osób dorosłych, ale przede wszystkim wiąże się to ze stosowaniem przez coraz większe grono ludzi, diety wegańskiej. Czyli takiej, która całkowicie wyklucza produkty odzwierzęce. W supermarketach mamy obecnie bardzo duży wybór napojów roślinnych. Na który się zdecydować podczas robienia zakupów?

Czym jest „mleko” roślinne?

Napoje ze zbóż, orzechów czy roślin strączkowych. W ciągu ostatnich dziesięciu lat na rynku pojawiło się wiele nowych napojów różnych producentów. W rzeczywistości są to wodne ekstrakty zbóż, orzechów lub roślin strączkowych (najczęściej soi), które zastępują mleko pochodzenia zwierzęcego. Powstały w odpowiedzi na zapotrzebowanie części populacji, u której wystąpiła nietolerancja na mleko krowie, czyli alergie typu 3 na laktozę lub białka mleka. Stosują je również osoby, które chcą unikać lub ograniczać spożycie żywności pochodzenia zwierzęcego.

Najpopularniejsze napoje roślinne

Są to napoje ryżowe, owsiane i orkiszowe oraz napoje strączkowe: sojowe. Nowością na rynku stały się również napoje z orzechów, np. migdałów czy orzechów włoskich. Szczególnie ważne jest, aby rośliny pochodziły z upraw ekologicznych, ponieważ takie produkty mają więcej składników odżywczych.

1. Mleko ryżowe

Jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów, nie zawiera tłuszczów nasyconych, glutenu ani cholesterolu. Uważane jest za napój z najmniejszą ilością alergenów, dlatego jest odpowiedni dla osób wrażliwych, skłonnych do alergii i nietolerancji pokarmowych. Ma łagodny smak, który uwielbiają dzieci, ponieważ najbardziej przypomina smak mleka. W ofercie sklepów możemy dostać również mleko ryżowe z dodatkiem wanilii, czekolady czy migdałów – spodoba się szczególnie dzieciom i osobom, które dopiero przyzwyczajają się do nowego smaku mleka roślinnego.

Owies do produkcji mleka roślinnego.
fot. pixabay

2. Mleko owsiane

Zawiera błonnik pokarmowy, które pobudza układ pokarmowy i daje przyjemne uczucie sytości. Owies i mleko owsiane mają więcej białka niż węglowodanów, są bogatym źródłem aminokwasów, witamin i minerałów. Ważnym składnikiem jest błonnik pokarmowy – beta glukany, które mają zdolność obniżania poziomu cholesterolu i znacznie ograniczają możliwość rozwoju chorób układu naczyniowego. Mleko owsiane jest gęstsze niż ryż i soja, przez co świetnie nadaje się do robienia ciastek, naleśników, kremów deserowych i smoothie.

3. Mleko sojowe

To dobry sposób na spożywanie roślin strączkowych soi, które są bardzo dobrym źródłem białka. Soja jest bogatym źródłem nie tylko aminokwasów, ale również węglowodanów i wysokiej jakości tłuszczów. Mleko sojowe zawiera izoflawony, hormony roślinne – fitoestrogeny, które działają jako przeciwutleniacze i mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Dwie szklanki mleka sojowego dziennie mogą znacznie zmniejszyć dyskomfort kobiet w okresie menopauzy.

4. Mleko migdałowe

Migdały to jedne z najpopularniejszych orzechów z których powstają napoje roślinne.
fot. pixabay

W średniowieczu mleko to było znane w świecie islamskim, ale także chrześcijańskim, spożywano je w okresie Wielkiego Postu. Świeże mleko migdałowe spożywano także we wschodnich ciepłych regionach, gdzie krowie i kozie mleko trudno było przechowywać bez gotowania. Jest to napój niskokaloryczny, nie zawiera tłuszczu i jest bogatszy w składniki odżywcze niż mleko sojowe i ryżowe. Zawiera witaminy E i D, wiele minerałów: mangan, selen, magnez, żelazo, cynk i wapń. Jest również bogaty w białko, kwasy tłuszczowe omega 3, flawonoidy.

Gdzie i jak kupować?

Kupując napoje roślinne zwracaj uwagę na ich skład. Bardzo ważne jest to, aby taki napój był fortyfikowany wapniem, oznacza to, że na etapie produkcji skład produktu został wzbogacony wapniem. jest to konieczne ponieważ w diecie Polaków bardzo często występuje zbyt mała podaż tego składnika. Napije roślinne są bardzo powszechne i poza sklepami spożywczymi, marketami, możemy je zakupić nawet w drogeriach np. w Rossmanie. Zamawiając produkty przez Internet możemy zrobić to przy okazji robienia dużych zakupów, albo od razu zamówić hurtową ilość napoju. Dzięki temu możesz zaoszczędzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here