Świat pędzie niesamowicie szybko. Rozwija się praktycznie w każdej dziedzinie. Ludzie coraz częściej myślą o ekologii i starają dbać się o środowisko. Bardzo głośnym tematem w przeciągu ostatnich kilku lat jest masowa produkcja ubrań i ich sprzedaż. A ty gdzie robisz zakupy? O wiele tańsze „sieciówki” czy małe krajowe firmy?
Może nawet nie wiesz gdzie można robić zakupy i skąd brać nowe ubrania. Odzież to produkty które również się zużywają i w ekologii i dbaniu o środowisko nie chodzi o to, aby zrezygnować z zakupów, ale żeby robić to przede wszystkim świadomie. Tylko dzięki świadomości jesteśmy w stanie chociaż trochę zadbać o naszą planetę.

Gdzie możesz zaopatrzyć swoją szafę? Oto lista kilku popularnych sposobów na odnowienie swojej szafy:

 1. Sklepy sieciowe

  Najbardziej popularne i powszechne miejscami na kupowanie ubrań są oczywiście sklepy popularnych marek. Najczęściej skupisko owych sklepów znajdują się w galeriach handlowych. wybierając się na zakupy właśnie w takie skupiska bardzo często dajemy się nabrać na wszechobecne promocje i przeceny. Między sezonami oraz w okresach świątecznych w większości sklepów odzieżowych możemy natrafić na olbrzymie promocje. Jednak są to tylko pozory. W rzeczywistości płacimy normalne ceny, a kolorowe szyldy z napisami „sale” maja nas jedynie przyciągać naszą uwagę i zachęcić do zrobienia zakupów, „bo przecież to w promocji.”. Jakby się zastanowić każda okazja jest dobra na przecenę. Święta, sylwester, walentynki, dzień chłopaka, pierwszy dzień wiosny, wakacje. Tak naprawdę zawsze znajdziemy gdzieś jakąś promocje. Musimy zastanowić się skąd biorą się te wszystkie promocje i dlaczego płacimy tak niewiele za odzież która powinna nam służyć przynajmniej kilka sezonów. Mianowicie popularne sieci sklepów z odzieżą najczęściej posiadają asortyment wątpliwej jakości i pochodzenia. Bardzo często na metkach możemy odczytać, że zakupione przez nas ubrania zostały wyprodukowane w Chinach z najtańszego materiału. Koszt produkcji spodni, swetra, czy zwykłe koszuli to kilka do kilkunastu złotych, a tymczasem w polskich sklepach płacimy za tego typu rzeczy po kilkadziesiąt złotych. Wiadomo, że producenci chcą zarobić, ale czasami warto się zastanowić czy wolimy kupować w każdym sezonie słabej jakości ubrania czy lepiej zaoszczędzić i zainwestować w ubrania które będą służyć nam na lata.

 2. Małe sklepy polskich producentów

  Na rynku możemy znaleźć wiele wspaniałych polskich marek. Takie firmy oferują nam

  Wieszaki pełne ubrań w Twoim guście
  fot. pexels

  klasyczne kroje, ale i modne, sezonowe outfity, które na pewno wzbogacą naszą szafę. Dlaczego warto wydać trochę więcej pieniędzy na zakup ubrań? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie musimy się zastanowić z czego wynika wyższa cena ubrań. Po pierwsze mogą być to koszty produkcji. Zupełnie inaczej wyceniane są ubrania szyte masowo, w fabrykach, przez maszyny, a zupełnie inaczej taka odzież, która jest szyta ręcznie w szwalniach po kilkaset sztuk na całą Polskę. Kilkaset, a kilka tysięcy naprawdę robi różnicę. Po drugie, jakość i pochodzenie materiału. Zupełnie inaczej wyceniane są ubrania produkowane ze sztucznych i syntetycznych włókien a zupełnie inaczej te z naturalnych. Produkując cos na niewielką skalę w małych polskich szwalniach nie można sobie pozwolić na wykorzystywanie wątpliwej jakości materiałów, gdyż kiedy klient otrzyma słaba jakość to już nie wróci. Sieciówki zniesie utratę kilku, czy kilkuset klientów, natomiast mała polska firma nie. Warto wspierać lokalne małe biznesy.

 3. Odzież z drugiej ręki

  W ostatnich latach lumpeksy i secondhandy zyskały na popularności. Między innymi dlatego, że świadomość ludzi odnośnie ekologii i dbania o środowisko znac

  Sklep pełen ubrań idealnych dla Ciebie
  fot. pexels

  zenie wzrosła. Decydując się na zakup ubrania z drugiej ręki po pierwsze może dać mu drugie życie, a po drugie nie napędzamy sklepów sprowadzających ubrania z Chin. Olbrzymia zaletą kupowania ubrań z drugiej ręki jest ich bardzo niska cena. Bardzo często się zdarza, że wybierając się do lumpeksu może znaleźć tak zwaną „perełkę”, czyli markową odzież, którą za kilka złotych możemy otrzymać na własność.

To od nas zależy na co się zdecydujemy , jednak warto wszystko dobrze przemyśleć i zastanowić się na co chcemy wydawać nasze pieniądze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here