Do niedawna ogrodnicy i pasjonaci ogrodnictwa kupowali rośliny tylko na targowiskach i sklepach ogrodniczych, ale dziś wszystko się zmieniło. Rośliny ogrodowe czy domowe możemy kupić dosłownie wszędzie. Rośliny można zamawiać przez Internet, kupować w supermarketach, w galeriach handlowych napotkać na specjalne stanowiska. Zakup roślin może być bardzo prostą sprawą, zapoznaj się z naszymi radami, aby zakupy były jeszcze przyjemniejsze i łatwiejsze.
Ryzyko kupowania roślin w niespecjalistycznych sklepach
Podobną zasadę możemy także odnieść do roślin ogrodowych i ozdobnych, ponieważ najczęściej te najlepszej jakości znajdziemy w szkółkach, u hodowców lub w dużych centrach ogrodniczych z fachową obsługą. Sprzedaż w supermarketach, gdzie jakość roślin często bywa wątpliwa oraz w Internecie może wiązać się jednak z ryzykiem. Należy uważać na pewne rzeczy, aby mieć pewność, że kupujemy roślinę, która jeszcze długo będzie cieszyć nasze oczy, a nie uschnie po paru tygodniach. Zdrowe okazy roślin charakteryzują się jędrnymi liśćmi bez oznak więdnięcia. Liście powinny być również jasnozielone i błyszczące, chyba że są owłosione. Rośliny, które zbyt długo pozostają na półkach w kwiaciarniach, mogą tracić wodę i minerały, co prowadzi do przebarwień liści, więdnięcia i przedwczesnego kwitnienia. Natomiast te podlewane zbyt intensywnie, mogą mieć zgniłe korzenie i być mniej odporni na szkodniki i choroby.
Na co zwrócić uwagę kupując rośliny?
- Drzewa i krzewy – aby zaoszczędzić czas na formowaniu koron, warto wybrać te, które mają dobry pokrój bez przycinania. Bardzo ważne jest, aby upewnić się, że korzenie nie opadają, trzymając je w zbyt małych doniczkach. Należy unikać takich próbek.
- Rośliny rabatowe – im starsze kupujesz rośliny rabatowe, tym mniej będą wymagały opieki, ale ich wybór będzie ograniczony i będą droższe. Możesz także kupić rośliny z wyprzedzeniem i poprosić sprzedawców o przechowywanie ich podczas mrozów.
- Pnącze – należy dokładnie obejrzeć podstawę pędu i sprawdzić, czy nie jest uszkodzona. Jest to bardzo delikatna część rośliny i często ulega uszkodzeniu podczas transportu.
- Byliny zielne – wiosną najlepiej kupować je w małych doniczkach o średnicy kilku centymetrów. Latem należy je kupować w dużych doniczkach, bo tylko w takich korzenie posiadają wystarczająco dużo miejsca na wzrost. Jesienią można kupić wytrzymałe byliny, nawet gdy ich pędy nadziemne giną. W takim przypadku powinieneś sprawdzić stan korzeni.
- Iglaki – wybierz roślinę, której wielkość i tempo wzrostu pozwoli na umieszczenie jej w wybranym miejscu. Dobrze jest zrobić listę odmian, które można sadzić w określonym miejscu, ułatwi to wybór roślin w sklepie. Pamiętaj, że odmiany karłowate rosną wolniej, dlatego często są trochę droższe niż te, które mają normalny wzrost. Jeśli mamy mały ogródek, często jest to jedyne rozwiązanie do sadzenia drzew iglastych.
- Cebule – kupując rośliny, które wyrosły tuż przed kwitnieniem, szybko osiągniemy planowany efekt. Ta metoda zwykle daje lepsze rezultaty niż sadzenie cebul. Dotyczy to zarówno wiosennych kwiatów, takich jak tulipany czy żonkile, jak i kwitnących latem lilii.
Świadomość to podstawa!
Bardzo ciężko wskazać jedno konkretne miejsce, które będzie najlepsze do kupowania roślin. Tak naprawdę zależy to od okazji na jaka trafimy. Jeżeli znamy się na rzeczy tak samo ładną i zdrową roślinę możemy kupić w markecie, jak i w hurtowni roślin. Trzeba mieć świadomość, aby wybierać okazy zdrowe, bez szkodników czy pasożytów. Lepiej także kupować to, co możemy sami zobaczyć na własne oczy, ocenić jakość roślin lub porozmawiać z fachowym doradcą lub hodowcą. Zmniejszy to ryzyko związane z tzw. „kupowaniem kota w worku” oraz nierzadko z koniecznością ponownego kupowania roślin, kiedy te zakupione bardzo tanio i słabej jakości – nie przyjmą się lub będą rosły bardzo słabo. Niezależnie od miejsca, w którym robimy zakupy zwróćmy uwagę na to, by rośliny były dobrej jakości! W przypadku sklepów stacjonarnych możesz to cenić w chwili zakupu. Jeśli robisz zakupy przez Internet sprawdź rośliny w chwili odebrania przesyłki i w razie problemów spisz protokół szkody.