Jaką herbatę kupić?

Herbata czarna, zielona, ​​żółta i biała – jaka jest różnica?
Wszystkie cztery herbaty wytwarzane są z liści herbaty (łac. Camellia sinensis). Drzewo herbaciane i herbata pochodzą z Chin, a dziś drzewo herbaciane uprawia się na całym świecie.

Czarna herbata

Najbardziej znana herbata na świecie, którą pije się najczęściej z rana, przy śniadaniu, ponieważ zawiera więcej kofeiny niż inne (dwa razy więcej od zielona i cztery razy więcej niż biała). Herbata czarna otrzymywana jest w procesie fermentacji liści i dlatego ma czarny kolor.

Earl grey to najbardziej znana marka czarnej herbaty, nazwana na cześć angielskiego premiera Graya. Earl grey to czarna herbata, do której dodano odrobinę olejku bergamotowego.

Jest najbardziej powszechną herbata i można kupić ją praktycznie wszędzie. Dostępna jest w formie sypanej i pakowanej w torebkach. Nie daj się zwieźć podczas zakupów. Mimo, ze herbata sypana wygląda bardziej prestiżowo nie raz może się zdarzyć, że jest o wiele gorszej jakości niż ta w torebkach. Czytając składy zwracaj uwagę na aromaty, nie powinno ich być w herbacie. Przyjrzyj się szczególnie składowi przy zakupie herbaty earl grey, ma ona zawierać dodatek olejku bergamotowego, a nie jego aromat!

Herbata w torebkach. Różne rodzaje - czerwona, czarna i zielona.
fot. pixabay

Zielona herbata

Ostatnio cieszy się dużą popularnością na Zachodzie, głównie ze względu na dobre dla zdrowia wartości odżywcze. Zielona herbata jest produkowana przy minimalnym przetworzeniu liści drzewa herbacianego, a ponieważ nie ma procesu fermentacji, jak w przypadku herbaty czarnej, kolor liści pozostaje zielony.

Zielony kolor nadaje chlorofil z liści. Zieloną herbatę cechuje obecność katechin, są to naturalne przeciwutleniacze. Stężenie katechin w zielonej herbacie jest porównywalne do zawartości w herbacie żółtej.

Zielona herbatę najlepiej kupować w postaci sypanej. Można ja parzyć dwukrotnie, więc forma sypana lepiej się do tego sprawdzi, niż ta w postaci torebek.

Biała herbata

Białą herbatę uzyskuje się w taki sam sposób jak zieloną. Różnica jest wiek liści, młodsze liście umieszcza się w białej herbacie. Biała herbata nie zawiera tak dużo chlorofilu jak zielona, ​​więc nie ma tak „trawiastego” smaku. W procesie otrzymywania tej herbaty nie zachodzi fermentacja.

Herbata żółta

Herbatę żółtą uzyskuje się podobnie jak zieloną, tylko liście dłużej schną, a powolne utlenianie jest przyczyną żółtego koloru.

Gdzie kupić herbatę i jaka jest cena?

Proces przygotowywania liści herbaty do suszenia.
fot. pixabay

Czarną i zieloną herbatę można kupić w prawie każdym sklepie. Jeśli chodzi o żółte i białe, można je znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach zielarskich i sklepach specjalistycznych. W galeriach handlowych możemy znaleźć sieciówki, które specjalizują się w sprzedaży herbaty i akcesoriów potrzebnych do jej parzenia.

Ceny herbaty czarnej i zielonej to od 5 do 20 złotych za opakowanie 20 torebek lub 25g liści herbaty. Herbata biała i żółta jest trochę, jednak nieznacznie droższa.

Ile kofeiny zawiera herbata czarna, zielona, ​​biała i żółta?

Wartości te mogą się różnić w zależności od jakości herbaty, procesu przygotowania itp. Średnie wartości kofeiny w napoju:

Ciekawe herbaty dostępne na rynku

Herbaty bezkofeinowe – herbata czarna i zielona również występują w wersji bezkofeinowej, wtedy nieznacznie zmienia się ich smak. Jest to bardzo dobra opcja jeżeli lubimy pic herbatę wieczorami. Dzięki tej opcji możemy napić się herbaty do kolacji, czy nawet przed snem i możemy mieć pewność, że nie wpłynie to na problemy z zaśnięciem. Musimy pamiętać, że kofeina pobudza i picie jej przed snem niekoniecznie będzie dobrym pomysłem.

Herbaty i utrata wagi

Herbaty mogą pomóc w odchudzaniu, jednak nie możemy na nich polegać w tym procesie. Herbata zwłaszcza czerwona, pomaga uregulować prace jelit i wspomóc trawienie. Musimy jednak pamiętać, aby nie pić zbyt dużych ilości herbaty, ponieważ zaburza wchłanianie żelaza i może to prowadzić do jego niedoborów w organizmie. nie wpływa również dobrze na wchłanianie leków i suplementów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here