Najlepsze wino – co wpływa na jakość i smak? 

Dojrzałe winogrona, rosnące na słońcu idealne na wino.
fot. pixabay

Jeżeli jesteś choć trochę obeznany w rodzajach wina, nawet wtedy możesz czuć się zagubiony pośród sklepowych półek. wybierają wino dla siebie możesz czuć się znacznie swobodniej, niż kupując wino dla kogoś np. na prezent. Jednak nie bój się, próbuj i sprawdzaj różne rodzaje, aby znaleźć to wino, które najlepiej trafia w twoje kubki smakowe.

Istnieje niezliczona ilość, często sprzecznych informacji, dotyczących tego jak wybrać wino i w jaki sposób łączyć je z jedzeniem. Dzisiaj warto orientować się w najbardziej podstawowych zasadach doborów wina, adekwatnie do okazji.

Chociaż większość ludzi zadowoli się najpopularniejszymi rodzajami wina, jednak nie zawsze będzie to najlepszy wybór! Istnieje kilka czynników, które decydują o wyborze wina. Niezależnie od tego, czy jesz obiad w eleganckiej restauracji, czy przygotowujesz posiłek w domu, znajomość łączenia wina z jedzeniem jest równie przydatna, istotna i niezbędna. Niektóre wina pasują do określonych dań, a wybór zbilansowanej kombinacji może być znacznie łatwiejszy, jeśli znasz podstawowe cechy wina.

Od czego zależy smak i jakość wina?

Rodzaj winogron, z których produkowane jest wino, zwany w naszym kraju „odmianą”, to najważniejszy czynnik wpływający na smak wina. Jednak na ten czynnik mają również wpływ inne aspekty, takie jak gleba, nasłonecznienie, klimat, sposób obchodzenia się z winogronami, ich fermentacji, rodzaj drożdży, miejsce i czas dojrzewania. jest wiele zależnych. Jednak pamiętaj, że tylko od Ciebie zależy rodzaj wina, który będzie najsmaczniejszy.

Rodzaje wina

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje win: wina białe i czerwone. Wszystkie wina są wytwarzane z winogron, ale mimo to różne smaki powstają w wyniku połączenia różnych rodzajów winogron oraz procesów podczas hodowli. Główna różnica między winem czerwonym, a białym polega na tym, że w winie czerwonym oprócz soku owocowego do procesu produkcji wina włączane są skórki i łodygi owoców. Białe wino można wytwarzać z winogron o dowolnym kolorze, ale do produkcji używa się tylko rafinowanego soku winogronowego. Ogólnie przyjmuje się, że wina czerwone są cięższe, a wina białe lżejsze, a tym samy słodsze.

Czytanie etykiety wina

Kieliszek czerwone wytrawnego wina.
fot. pixabay

To chyba najważniejszy krok dla amatora wina, ponieważ etykiety zawierają wiele informacji, które mogą być bardzo przydatne przy podejmowaniu decyzji. Rodzaj, odmiana, smak, region i wiek, to informacji, które znajdziesz na etykiecie wina. Zwracaj na nie uwagę.

Rok wina

„Rok” lub „Wiek” oznacza po prostu rok, w którym wino zostało wyprodukowane. Wpływ na dojrzewanie winogron ma przede wszystkim pogoda. W niektórych latach, w konkretnych regionach, pogoda była lepsza. W branży „winiarskiej” te aspekty z pewnością zostały odnotowane. Ilość deszczu w okresie bezpośrednio przed zbiorem zwykle determinuje zawartość cukru w ​​winogronach, a tym samym wpływa na ich smak. Te czynniki mają wpływ na smak i rodzaj wina wyprodukowanego z owoców rosnących w konkretnym roku. Uważa się, że rok 1990 był świetnym rokiem dla wszystkich win, więc jeśli chcesz komuś zaimponować, kup wino z tego okresu. Pamiętaj jednak, że starsze wino niekoniecznie oznacza lepsze. Uważaj na pułapki w postaci fałszowania rocznika win, to bardzo często się zdarza i ciężko to zweryfikować.

Gdzie kupić

Bardzo ważne jest, aby kupować wino od sprzedawców detalicznych, którzy dbają o wino. wtedy mamy pewność, że pochodzi ono z wyższej półki. Spróbuj kupować je bezpośrednio w winiarniach. W profesjonalnych sklepach mamy pewność, ze wino było przechowywyane w odpowiedni sposób.

Przed zakupem upewnij się, że wino jest napełnione po szyjkę butelki, że korek nie próbuje się wydostać i nie ma śladów wycieku.

Wino od dawna jest ulubionym tematem gastronomów i nawet jeśli nie jesteś zapalonym miłośnikiem wina, często warto coś o nim wiedzieć. Istnieje wiele cech, które wpływają na wybór wina, a to tylko kilka z nich. Znajomość podstaw odmian win, dojrzewania i smaku z pewnością nada nowy wymiar doznaniom winiarskim.

Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie skutecznym wprowadzeniem do wyboru win, zgodnie z Twoim gustem i budżetem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here