Galerie handlowe 

Pojawienie się galerii handlowych w Polsce

Galerie handlowe pojawiły się w polskich miastach w latach 90. Na początku nie były one popularne, ale wraz z upływem casu wzbudzały coraz większe zainteresowanie. Było to spowodowane znacznym usprawnieniem robienia zakupów. Różnego rodzaju sklepy zgromadzone w jednym miejscu zachęcały do wybierania galerii jak główny punkt zakupowej trasy. Zróżnicowane usługi jakie oferowały centra handlowe były na tyle zachęcające i zyskiwały olbrzymią popularność, że zaczęło pojawiać się wiele chętnych inwestorów chcących finansować budowę coraz to większej ilości nowych galerii w swoich okolicach.

Galerie handlowe pełne ludzi robiących zakupy
fot. pixabay

Tak dynamiczny rozwój tej branży doprowadził do tego, że w większych polskich miastach możemy znaleźć nie jedną, nie dwie galerie, a kilkanaście. Dodatkowo w mniejszych miastach, tam gdzie wybudowanie galerii handlowych nie było opłacalne pojawiły się pasaże handlowe. Są to budynki w których właściciele najpopularniejszych sklepów mogą wynajmować miejsce do otworzenia swoich sklepów. Dzięki temu mniejsze miejscowości również mogą korzystać z atutów zgromadzenia sklepów w jednym miejscu bez konieczności stawiania wielkiego budynku. Pasaże handlowe budowane są również w większych miastach i cieszą się równie dużą popularnością.

Zakupy – przyjemność czy przykry obowiązek?

W 2008 przeprowadzono badanie CEBOS, które wykazało, że około 51% ankietowanych przyznało się, że zakupy są dla nich przykrym obowiązkiem i robią je jedynie w tedy kiedy muszą, natomiast 39% lubiła je robić, spędzać czas chodząc po sklepach, oglądając i wybierając produkty. Pozostałe 10% to osoby, które w swoich gospodarstwach domowych nie odpowiadały za robienie zakupów. W tej drugiej grupie większości były kobiety, co potwierdza znany stereotyp. W dzisiejszych czasach proporcje znacznie się zmieniły na korzyść zakupów. Obecnie ludzie znacznie bardziej lubią robić zakupy i traktują je jako rozrywkę, ponieważ wszechobecna technologia znacznie ułatwia ten proces. Zakupy online są bardzo proste i wygodne.

Centra handlowe – pochłaniacz naszych pieniędzy

Galeria handlowa, każdego rodzaju sklepy
fot. pixabay

 

Galerie handlowe niestety mogą być pułapką dla naszych portfeli. Wybierając się na zakupy do centrum handlowego mamy pod nosem różnego rodzaju sklepy. Zaczynając od odzieżowych, w których spędzamy bardzo dużo czasu wybierając ubrania, następnie mierząc je w przymierzalniach, po sklepy w których znajdziemy produkty do naszych domów, od drobnych dekoracji wnętrz, po sprzęty AGD i RTV, a kończąc na aptekach i księgarniach. Kolejnym wiadrem bez dna na nasze pieniądze są punkty gastronomiczne. Obecnie w każdej galerii znajdziemy wyznaczona strefę w której potrawy z całego świata. Od kuchni amerykańskiej – burgery, przez włoską – pizza, po azjatycką – sushi i chińszczyzna. Poza wymyślna kuchnią znajdziemy również najpopularniejsze fast-foody. Każdy znajdzie coś co lubi. Dodatkowo w galeriach znajdziemy całą masę małych kawiarni, które kuszą, aby zrobić małe przerwy miedzy chodzeniem po sklepach. Owszem jedzenie jest wspaniałe i każdemu potrzebne, zwłaszcza gdy cały dzień spędzamy na zakupach, jednak ceny w takich miejscach bywają wygórowane, co generuje kolejny wydatek. W galeriach znajdziemy również sklepy spożywcze, duże markety w których możemy zrobić codzienne zakupy do domu, co również poza czasem pochłonie nasze pieniądze. Koniec końców kiedy po jednym dniu spędzonym w galerii, podsumujemy wydatki i sprawdzimy stan konta może się okazać, że z naszego portfela znikło dobrych kilkaset złotych.

Zdrowy rozsądek to klucz do sukcesu

Galerie handlowe mogą być miejscem spotkań czy spędzania wolnego czasu przemierzając wzdłuż i wszerz sklepy. Są one bardzo przyjemnym miejscem i zdecydowanie są jednym z ulubionych miejsc ludzi, zwłaszcza tych młodego pokolenia. Będąc w galeriach handlowych należy zachować zdrowy rozsądek i nie dać się pochłonąć zewsząd krzyczącym do nas promocjom i przecenom, dzięki temu będziemy mogli wypełni korzystać ze wszystkich dogodności jakie oferują nam sprzedawcy i zapobiegniemy zbędnemu wydawaniu pieniędzy na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here