Karmienie kotów

Gdy kot skończy rok, rozważ wprowadzenie dla niego konkretnego i starego schematu karmienia. Ponieważ, aby mały kociak stał się dorosłym kotem, konieczne jest, aby zwierzę otrzymywało wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które pomogą mu zdrowo się rozwijać.

Aby utrzymać dobre zdrowie, dieta Twojego kota musi zawierać odpowiednią równowagę białka, tłuszczu, węglowodanów, minerałów i witamin. Nie martw się, to wszystko zapewni wysokiej jakości i kompletna karma dla kotów. Kot nie będzie potrzebował żadnych innych suplementów diety. Wyjątkiem są różnego typu schorzenia. Jednak spokojnie, jedna wizyta u weterynarza wystarczy, aby wykluczyć lub zalecić jakiekolwiek suplementy dla naszego pupila. Pamiętaj, ze kot tak samo jak człowiek potrzebuje energii pochodzącej z wartościowego jedzenia. Dlatego kiedy już decydujemy się na zwierzaka musimy przewidzieć wydatek jaki będzie związany z wysokiej jakości karmą. Na tym nie oszczędzam.

Opcje karmienia

Może się wydawać, że wybór karmy dla kotów jest zbyt szeroki. Nadal zastanawiasz się, która karma jest najlepsza dla Twojego kota? Spokojnie. Dobra wiadomość jest taka, że ​​niezależnie od stylu życia, stanu zdrowia i wieku Twojego kota prędzej czy później znajdziesz dla niego odpowiednią karmę.

Karma sucha czy mokra?

Sucha

Kot z natury jest mięsożercą, więc jeżeli decydujemy się na to, aby kot żywił się sucha karmą musimy zwrócić uwagę na jej skąd. W tańszych produktach bardzo często, aby zaoszczędzić na produkcji, występuje zbyt dużo węglowodanów. Musisz na to uważać ponieważ niekorzystnie wpływa to na układ trawiny twojego zwierzaka. Kupuj karmę której podstawa jest mięso – czyli białko. Taka karma jest droższa, ale o wiele lepsza dla kota. Karma sucha jest łatwa do porcjowania i ma dłuższy okres przydatności do spożycia niż karma mokra. Sucha karma pomaga zachować zdrowe zęby. Kot żuje taką karmę aktywniej niż karmę mokrą, poświęcając na ten proces więcej czasu.

Mokra

To samo tyczy się karmy mokrej, również musisz sprawdzać jej skąd. Kupuj karmę w której widoczne są kawałki mięsa, a nie w postaci pasztetów czy mielonek. Wtedy tak naprawdę może być w nich wszystko. Niektóre koty uwielbiają zapach i konsystencję mokrej karmy. Ponadto sucha karma jest pakowana w puszki czy saszetki, które są porcjowane przez co nie musisz się zastanawiać ile jedzenia wydzielić Twojemu pupilowi.

Niektórzy właściciele karmią swoje koty zarówno suchą, jak i mokrą karmą, ponieważ ich zwierzęta preferują na przykład mokrą karmę rano i suchą karmę po południu. Daj swojemu kotu szansę poznać jego preferencje.

Ostatecznie decyzja, czy Twój kot będzie jadł na mokro czy na sucho, zależy wyłącznie od Ciebie (i oczywiście od kota!).

Jak karmić kota?

W ciągu dnia koty powinny być karmione często, ale małymi porcjami. Jeśli jednak kot je mokrą karmę lub Twój styl życia nie pozwala na zbyt częste karmienie kota, wystarczy dwa razy dziennie. Ustaw wydzielone miejsce do karmienia i karm kota każdego dnia o tej samej porze. Miejsce karmienia powinno być ciche, oddalone od miejsca spania i kuwety oraz łatwe do czyszczenia. Tutaj polecamy zakup gumowej maty pod miski z karmą. Ułatwia to trzymanie porządku i nie jest to kosztowne. Niektóre koty lubią jeść z płaskiej miski lub spodka, co sprzyja brudzeniu.

Najlepsza karma dla kociaków.
fot. pixabay

Jeśli masz w domu więcej niż jednego kota, upewnij się, że ich miski są od siebie odpowiednio oddalone. Jeśli twoje koty w ogóle się ze sobą nie dogadują, najprawdopodobniej będziesz musiał wydzielić obszary karmienia, aby uniknąć konfliktów między zwierzętami.

Praktyczne porady:

  • Koty szybko się przyzwyczajają i nie lubią zmian. Dlatego kiedy już kupujesz jakąś karmę nie zmieniaj jej zbyt często. Kot może przestać wtedy jeść.

    Funkcjonalna karma dla kotów na problemy z kłaczeniem.
    fot. pixabay
  • Istnieją specjalne karmy, które ułatwiają trawienie. Jeżeli Twój kot ma tendencje do częstego kłaczenia, co nie jest niczym nienormalnym, zastanów się nad zakupem tego typu karmy.
  • Dla kota kastrowanego czy sterylizowanej kotki musisz kupić karmę specjalnie dla nich przeznaczoną. Takie karmy posiadają właściwości pozwalające na zachowanie zdrowia układu moczowego.
  • Dla kotów dorosłych i ciężarnych oraz kotów otyłych wymagana jest specjalna dostosowana dieta. Jeśli Twój kot ma specjalne potrzeby żywieniowe lub martwisz się o jego dietę, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here